Zima nadchodzi… MPO już gotowe. Jak będzie w praktyce? Obyśmy się przekonali jak najpóźniej

Box2 Wiadomości
fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

100 pracowników, 55 sztuk specjalistycznego sprzętu, indywidualne prognozy pogody, koksowniki na siarczyste mrozy – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania melduje już, że jest gotowe na nadejście zimy.

MPO w naszym mieście zajmuje się stanem toruńskich dróg podczas zimy. Miejska spółka zakończyła właśnie przygotowania do ewentualnej nagłej zmiany pogody.

– Do usuwania skutków tegorocznej zimy przygotowaliśmy 55 sztuk specjalistycznego sprzętu i 20 koksowników. Na dziś posiadamy już 4000 ton soli, 1500 ton piasku i 40 ton chlorku wapnia. Mamy również zabezpieczone dostawy kolejnych 3000 ton soli i 90 ton chlorku wapnia – mówi Piotr Rozwadowski, prezes MPO.

MPO będzie posługiwać się specjalnie opracowaną dla spółki i miasta prognozą pogody. Dzięki niej możliwe jest podejmowanie działań wyprzedzających nadchodzące opady i rozpoczęcie działań profilaktycznych.

Prognozy pokazują przewidywaną temperaturę powietrza, prawdopodobieństwo wystąpienia oraz rodzaj i ilość opadów, a także kierunek i siłę wiatru. Poza tymi parametrami MPO dostaje też dane o temperaturze dróg, mostów i wiaduktów.

Podczas akcji zima MPO będzie korzystać m.in. z 19 pługopiaskarek, dwóch pojazdów z pługiem, 13 ciągników z pługami i rozsypywarkami, czterech ładowarek, siedmiu koparko-ładowarek z osprzętem do odśnieżania, sześciu samochodów samowyładowczych np. np. do wywozu śniegu i czterech pojazdów patrolowych.

Spółka ma też 20 koksowników, które będą rozstawiane podczas mrozów po uzgodnieniu. – Do akcji zima 2018/2019 przygotowanych jest ponad 100 osób. W zależności od warunków atmosferycznych wprowadzamy dyżury całodobowe – wyjaśnia prezes Rozwadowski.

MPO utrzymuje zimą dokładnie 903 km toruńskich tras. Składają się na nie drogi czterech kolejności odśnieżania. Drogi I kolejności – 461 km – to główne ciągi komunikacyjne miasta, wiadukty i mosty, np. Szosa Chełmińska, Lubicka, Bydgoska, Olsztyńska, Łyskowskiego, Wyszyńskiego. Drogi II kolejności – 129 km – to np. ulice: Lotników, Kozacka, Targowa, Chabrowa, Forteczna, Drzymały, Strzałowa, Szubińska. Drogi III kolejności – 261 km – to: np. ulice Jagodowa, Irysowa, Agrestowa, Długosza, Spółdzielcza, Wodociągowa. Drogi IV kolejności – 52 km to: np. ulice Młyńska, Przy Grobli, Kuropatwy, Sitowia, Nad Rzeczką, Palmowa, Wałdowska, Stalowa.

– Dziś trudno przewidzieć, czy tegoroczna zima będzie śnieżna i mroźna, jak zapowiadają niektórzy, czy też będzie łagodna i ciepła – mówi prezes MPO. – Pewne jest jednak, że jak co roku będziemy robić wszystko, aby kierowcy bezpiecznie poruszali się zimą po naszym mieście.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys