Zmarła major Maria Kowalewska – ostatnia żyjąca torunianka uczestnicząca w Powstaniu Warszawskim

Box1 Wiadomości
fot. Wojciech Szabelski

Wczoraj w wieku 94 lat zmarła major Maria Biedermann Kowalewska, ps. “Myszka” – sanitariuszka Powstania Warszawskiego, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych. Związana z regionem, często uczestniczyła w lokalnych wydarzeniach.

Maria Biedermann-Kowalewska, ps. Myszka urodziła się 12 sierpnia 1927 r. w Nakle nad Notecią. W czasie wojny była uczennicą prywatnej Szkoły Powszechnej im. Świeżyńskiej-Słojewskiej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 31, gdzie brała udział w tajnych kompletach. W roku 1942 ukończyła klasę VII i rozpoczęła naukę gimnazjalną.

Rok później wstąpiła do Narodowych Sił Zbrojnych. Przysięgę składała wraz z Wandą Lorenc z d. Woś przed ppor. Mieczysławem Szemelowskim ps. „Miłosz”. Odbyła szkolenie sanitarne i łącznościowe. Po wybuchu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku “Myszka” i jej siostra Urszula, nie mając kontaktu ze swoim oddziałem, zgłosiły się ochotniczo jako sanitariuszki do polowego szpitala przy ulicy Leszno na warszawskiej Woli.

Po zakończeniu II wojny światowej Maria Biedermann ps. Myszka wróciła do Gdyni. W 1946 r. zdała maturę i podjęła studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1951 r. wyszła za mąż za neurologa Zygmunta Kowalewskiego. W 1952 r. uzyskała dyplom magistra biologii na UMK w Toruniu.

Po ukończeniu kursów specjalistycznych z bakteriologii i mykologii lekarskiej od 1956 r. pracowała w Wojewódzkiej Przychodni Skórno-Wenerologicznej, kierowała Laboratorium Mykologicznym do emerytury w 1997 r. Jej zasługi dla toruńskiego lecznictwa zostały docenione, w 1987 r. otrzymała medal „Zasłużony dla miasta Torunia”. Aż do emerytury pracowała w Służbie Zdrowia organizując i kierując Pracowniami Diagnostyki Laboratoryjnej.

1 sierpnia 2020 roku w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego została odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia “Thorunium”. Nagroda ta przyznawana jest w uhonorowaniu zasług dla miasta. Została także rodzicem chrzestnym sztandaru Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Tertorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego. Uroczystość symbolicznego nadania sztandaru odbyła się 26 września tego roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Bohaterkę wojenną pożegnał na Facebooku prezydent miasta Michał Zaleski:

Do końca swojego życia dawała świadectwo tego, czym była wojna i swojej bohaterskiej postawy jako sanitariuszka podczas powstania. Łączę się w bólu z Rodziną i najbliższymi Pani Major.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *