Zmarła pierwsza pacjentka, u której wykryto koronawirusa

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu zmarła 57-letnia kobieta na skutek zachorowania na koronawirusa. To pierwsza ofiara COVID-19 w Polsce. Najprawdopodobniej zachorował także mąż i córka kobiety.

Kobieta miała kontakt z osobą, która przebywała we Włoszech. Jej stan od samego początku określany był jako bardzo ciężki. Pacjentka zmagała się z ostrą niewydolnością oddechową i objawami ciężkiego zapalenia płuc. Została podłączona do respiratora i wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej. Niestety, 57-latka zmarła.

Na oddziale zakaźnym przebywają jej mąż i córka. Ich stan określany jest jako dobry. Kwarantannę przechodzi jeszcze trzech członków ich rodziny, w tym dwóch synów.

W naszym województwie nie ma jeszcze żadnej zarażonej osoby, ale wirus z pewnością rozprzestrzeni się. Młodzież powinna zostać w domu. Apelujemy także o to, aby każda osoba, która wracają z terenów zakażonych lub miały kontakt z osobami zakażonymi lub wracającymi z terenów zagrożonych – nie udawały się na SOR-y lub do punktów POZ. Powinny one zadzwonić na infolinię NFZ-u lub sanepidu, żeby otrzymać dalsze instrukcje. Jeżeli osoba ma wyraźne objawy koronawirusa, to wysyłamy po nią karetę i jest ona wówczas bezpiecznie przewożona do szpitala zakaźnego – wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *