Zmiany na Chełmińskim. Uskom sprzedaje nieruchomość, będą mieszkania?

Box2 Wiadomości
W tym miejscu MSM widzi kolejny budynek mieszkalny. Fot. Łukasz Piecyk.

Na dzisiejszej sesji radni zdecydowali o przystąpieniu do planu miejscowego na wniosek kilku właścicieli nieruchomości w północnej części Chełmińskiego w rejonie Szosy Chełmińskiej, ul. Hurynowicz i św. Józefa. Wygląda na to, że możemy się spodziewać kolejnych bloków mieszkalnych w tym miejscu.

Przypomnijmy trochę historii: spółka Uskom (z 20-procentowym miejskim udziałem) była do 2010 roku zarządcą komunalnych cmentarzy. W atmosferze małego skandalu cmentarze przeszły pod zarząd nowej miejskiej spółki Urbitor (powstałej na podbudowie Transbudu, do tej pory zajmującego się transportem, mechaniką i prowadzeniem giełdy warzywnej). Dziś Urbitor jednoznacznie utożsamiany jest z działaczami Prawa i Sprawiedliwości – szczególnie odkąd po Wojciechu Świtalskim, Wojciechu Klabunie do szeregów jej pracowników dołączył Karol Maria Wojtasik. Dziś Urbitor “zjadł” kolejną miejską spółkę – Targi Toruńskie i przejął zarząd nad targowiskami miejskimi. Tymczasem Uskom został “na lodzie” i i prawdopodobnie z tego wynika fakt sprzedaży niedużej nieruchomości wciśniętej dziś między ogromne bloki. W związku ze sprzedażą, jak mówiła Anna Stasiak, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, wpłynął wniosek o zmianę miejscowego planu.

-Tereny nabyła Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa, która kompleksowo zamierza zrealizować zabudowę na tym terenie z uwzględnieniem sąsiedztwa swoich obiektów i wspólnego bilansowania przestrzeni zielonych – mówiła Stasiak na sesji.

Co to oznacza? Włączając teren do większej nieruchomości będzie można uwzględnić procent powierzchni biologicznie czynnej już istniejącej, a nową nieruchomość zabudować w większym procencie niż obecnie. Nasza pracownia urbanistyczna uważa, że już 10% jest wysokim wskaźnikiem powierzchni biologicznie czynnej. Przypomnijmy, że do niej liczy się 50% powierzchni tarasów i balkonów budynku, jako miejsca, gdzie potencjalnie mogą znaleźć się rośliny doniczkowej. Dura lex…

-Jednocześnie wniosek złożyła spółka Mentor, która jak wiecie państwo, na mocy obowiązującego planu ma możliwość realizacji zabudowy mieszkaniowej. Plan jest z 2015. Natomiast mając kilka wniosków, postanowiliśmy przeanalizować parametry i wskaźniki zabudowy tego terenu, gdzie w tej chwili funkcjonują obiekty usługowe, pod kątem budownictwa mieszkaniowego, jak mówiłam, dopuszczonego obecnym planem, ale też by zapewnić społeczne cele tej inwestytcji -dojścia, przejścia piesze i niezbędne tereny zieleni.

Radni przegłosowali przystąpienie do planu jednomyślnie i bez dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *