Zmiany na Grudziądzkiej i Celniczej. Miasto przystępuje do planu

Box2 Wiadomości
Tak ma wyglądać tzw. Trasa Wschodnia - tu wizualizacja skrzyżowania ze Średnicówką. Źródło UMT.

Niemal 200 hektarów terenu leśnego oraz Centralnego Cmentarza Komunalnego. Przez jego teren miała przebiegać tzw. trasa nowomostowa. Dziś wiadomo, jaki przebieg będą miały drogi w tym miejscu, radni przegłosowali więc przystąpienie do stworzenia planu miejscowego.

Jest to jeden z przykładów, gdy działanie specustawy drogowej warunkuje zmiany planistycznej. Na obszarze wydano dwa zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – trasy nowomostowej i skrzyżowania ulicy Grudziądzkiej z Celniczą. Teraz miasto będzie tworzyło plan, który uwzględni te zapisy. Przypomnijmy, że tzw. specustawa drogowa umożliwiła budowę dróg z dużymi ułatwieniami w zakresie wykupu oraz z pominięciem planów miejscowych. W domyśle miała ona służyć do budowy przede wszystkim dużych projektów takich, jak autostrady czy obwodnice miast. Dziś za pomocą tzw. ZRID budują na potęgę samorządy. Toruń za pomocą ZRID, nie tylko przebudowuje Plac Rapackiego, ale również zbudował króciutki fragment ulicy Wiązowej, jak również drogę rowerową na Motoarenę.

Aż 142 hektary tego obszaru należą do Skarbu Państwa. Miasto ma zamiar w planie zarezerwować niezbędny obszar dla ewentualnego powiększenia Centralnego Cmentarza Komunalnego. Będzie musiała również uwzględnić obowiązujące zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – dla Trasy Wschodniej i skrzyżowania Grudziądzkiej z ul. Celniczą.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *