Zmieścimy się tu wszyscy [FELIETON]

Opinie Wiadomości
Natalia Rososińska-Kozub, Polska 2050

Pewien człowiek chciał zorganizować zbiórkę odzieży dla osób w kryzysie bezdomności. Idzie wszak zima, prognozy szkicują nawet wizje bardzo mroźnej. Obawiał się jednak, że sam może nie dać rady. Postanowił zwrócić się do jednej z ważnych osób w miasteczku, postaci mającej możliwości – jak to się określa ludzi z wpływami. Nie była ona politykiem ani nie piastowała władzy. Mężczyzna słyszał tu i ówdzie o jej pozycji. Przed podjęciem rozmowy zdecydował się rozeznać w jej online’owych znajomościach. Skoro nawet poważne firmy korzystają z Facebooka w procesie rekrutacji pracowników celem weryfikacji ich poczynań, nie mógł pominąć tego kroku. Czego chciał się dowiedzieć? Szukał informacji na temat konkretnych działań swojego przyszłego rozmówcy. Po krótkim rozeznaniu w profilach jego znajomych, okazało się, że ich polityczna opcja, z którą się nie kryli, nie wróży dobrze.

Anegdotka ta nie obrazuje nowego zjawiska. Mądrość ludowa wszak głosi: „Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem Ci, kim jesteś”. Widać jednak inną jakość w tej stygmatyzacji. Ma ona dzisiaj podłoże polityczne. Fenomenem społecznym naszego „tu i teraz” jest częste definiowanie ludzi poprzez ich polityczne sympatie. Tendencja ta stała się bardzo widoczna w ciągu kilku ostatnich lat. Jest efektem silnej polaryzacji społeczeństwa, płynącej z politycznej ambony opcji rządzącej.

REKLAMA

„Polska to duży kraj – zmieścimy się tu wszyscy” – mówił Szymon Hołownia w kampanii prezydenckiej. Nasz Ruch dziś to udowadnia. Dołączają do nas ludzie o różnych poglądach, w różnym wieku, o bogatej historii politycznych zainteresowań, wierzący i ateiści. Działamy razem, mimo różnorodności. Cel jest bowiem wspólny!

5 thoughts on “Zmieścimy się tu wszyscy [FELIETON]

    1. Program był już dokładnie opisany w czasie kampanii prezydenckiej, teraz też do czerwca co miesiąc będą wydawane kolejne duże bloki programowe, proszę śledzić 🙂

  1. Na-wiee-dzi Toruń,
    Kaa-zno-dziejaaa BŁAA-WAAA-TEEK.
    Niee wyy-puszczaaa-jciee z dooo-mòw dziaaa-teek.
    Hyceeel-meiiister…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *