Znany aktor w obsadzie nowego spektaklu Teatru Muzycznego w Toruniu

Box2 Kultura
fot. materiały organizatorów

Aktorzy Teatru Muzycznego w Toruniu przygotowują się do premiery spektaklu „Dzień, w którym porwano papieża”. Projekt współtworzony jest przez Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Wrocławski Teatr Komedia oraz Ślężański Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

Premiera spektaklu zaplanowana została na 2 marca. Odbędzie się ona w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa o godz. 19.

REKLAMA

”Dzień, w którym porwano papieża” to zabawna komedia o tym, jak nowojorski taksówkarz żydowskiego pochodzenia – Sam Leibowitz – przypadkowo porywa papieża.

Sam to zwykły obywatel, natomiast papież Albert IV to wyrocznia moralna dla milionów ludzi, człowiek wzbudzający respekt na całym świecie. Ich niecodzienna relacja początkowo może wydawać się z góry skazana na porażkę. Wszak nikt o zdrowych zmysłach nie porywa papieża i nie zamyka go… w domowej spiżarni.

Papież okazuje się być skromnym, często wręcz nieśmiałym człowiekiem, który życie w niepotrzebnych zbytkach zamieniłby najchętniej na proste, międzyludzkie relacje. Pozornie groźne okoliczności porwania stają się zaczątkiem międzynarodowej dyskusji o człowieczeństwie, kryzysie wartości i wieloreligijnym świecie, w którym wszyscy powinni znaleźć wspólny mianownik – pokojowe współżycie i tolerancję.

W trakcie rozwoju zdarzeń okazuje się, że taka właśnie wizja Sama Leibowitza, niepoprawnego marzyciela i rewolucjonisty, okazuje się tym, czego potrzebuje świat. I nagle staje się faktem.

“Dzień, w którym porwano papieża” to komedia, ale z przesłaniem, w której obok scen rodem z farsy, a nawet slapsticku, współistnieją fragmenty refleksyjne, dające do myślenia. Spektakl reżyseruje wybitny izraelski reżyser o polskich korzeniach, umiejący poprzez osobiste doświadczenia i wrażliwość na otaczający nas wieloreligijny świat, znaleźć wspólny, łączący wszystkich humanistyczny mianownik.

Na scenie, poza aktorami występującymi na co dzień w Teatrze Muzycznym w Toruniu, zobaczymy kilka nowych twarzy. W jedną z ról wcieli się Włodzimierz Matuszak, aktor znany widzom m.in. z serialu „Plebania” czy „Barwy Szczęścia”. W roku 1977 pracował w toruńskim Teatrze Wilama Horzycy.

Fot. Facebook Teatr Muzyczny Toruń

Pełna obsada: Katarzyna Baraniecka, Justyna Kacprzycka, Irmina Paruszyńska, Anna Maria Wicka, Radosław Kasiukiewicz, Włodzimierz Matuszak, Niko Niakas, Paweł Okoński, Radosław Smużny, Bartłomiej Sudak

Realizatorzy:

  • przekład – Lucas Adamczyk
  • reżyseria – Avishai Milstein (Izrael)
  • scenografia – Wojciech Stefaniak
  • współpraca scenograficzna – Tomasz Okońsk
  • kostiumy – Maria Duffek-Bartoszewska
  • video – Tomasz Wolff
  • realizacja dźwięku i nagrania – Paweł Dobosz
  • realizacja świateł – Alicja Pietrucka
  • asystent reżysera – Katarzyna Baraniecka

Bilety na spektakle rezerwować można pod numerami tel. 56 678 75 18 lub 512 982 813, a także on-line: www.teatrmuzyczny.torun.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *