Żołnierze WOT pobierają wymazy na obecność COVID-19

Box1 Wiadomości
fot. nadesłane

Terytorialsi w dalszym ciągu pomagają personelowi medycznemu i sanitarnemu w walce z koronawirusem. Nie tylko wspierają osoby starsze, Straż Graniczną, służby lotniskowe, dostarczają żywność, oddają krew i prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. Od niedawna włączają się także w akcję pobierania wymazów w ramach operacji przeciwkryzysowej “Odporna Wiosna”.

Żołnierze z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaczęli kilka dni temu pobierać wymazy w kierunku koronawirusa. Takie działania odbywają się na wniosek wojewódzkich lub powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pobieraniem wymazów zajmują się żołnierze przeszkoleni przez Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej z Modlina w kierunku pobierania wymazu z nosogardła. Oddelegowani do takich działań żołnierze posiadają dodatkowo kompetencje co najmniej ratownika medycznego.

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem, do pobierania wymazów delegowani są specjalnie wyselekcjonowani żołnierze. Nie mogą mieć więcej niż 45 lat, muszą być zdrowi, nie mogą chorować na choroby przewlekłe ani przebywać w ciągu ostatniego miesiąca ​w krajach o podwyższonym ryzyku zakażenia – podkreśla kpt. Diana Warchocka, oficer prasowy z 8 K-PBOT.

Członkowie zespołu do pobierania wymazów z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pobierają średnio 20 wymazów dziennie. Wymazy pobierane są na terenie placówek medycznych lub zorganizowanych miasteczek polowych, a także w miejscach przebywania osób, poddanych kwarantannie.

Do pobierania wymazów żołnierze używają zespołów transportowych, przeznaczonych specjalnie do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych – tłumaczy kpr. Weronika Ptaszyńska z 8K-PBOT.

Pobrane próbki trafiają później do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Żołnierze zachowują niezbędne środki bezpieczeństwa. Ubrani są w specjalne kombinezony, mają maseczki, gogle i rękawiczki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *