Zwiedzać świat, jeżdżąc po Toruniu? Taki zamysł towarzyszy projektantom parków kieszonkowych [WIZUALIZACJE]

Box1 Wiadomości

Trwa przygotowywanie projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu. Ich lokalizacje zostały wybrane na podstawie propozycji, zgłaszanych przez mieszkańców w trakcie konsultacji społecznych. Koncepcja projektowa zakłada, że każdy z powstałych parków będzie nawiązywać do innego państwa.

Mieszkańcy w trakcie konsultacji społecznych, które odbywały się od października 2020 r. do lutego 2021 r. zgłosili aż 60 lokalizacji dla parków kieszonkowych. Miasto wybrało z nich 23 do realizacji. Pierwsze trzy parki powstaną jeszcze w tym roku. Zostaną zlokalizowane przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowe, Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. W chwili obecnej trwa przygotowywanie projektów budowalno-wykonawczych, a pierwsze wizualizacje są już gotowe. Koncepcja zakłada, że toruńskie parki kieszonkowe stworzą swoisty szlak tematyczny.

– Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

– Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Przy ul. Narcyzowej i Zagonowej powstanie Szwajcarski Zakątek z dywanem kwiatowym w kształcie zegara, alpinarium czy podwieszanymi ławkami, imitującymi alpejskie wyciągi narciarskie. Przy ul. Rydygiera 4-6-8 tworzony będzie park “Greckie klimaty” – nie zabraknie w nim charakterystycznych donic z niebieskimi, greckimi motywami czy roślinności, nawiązującej do Grecji. Dodatkowo w tym parku planowane są wodotryski, szachy terenowe czy biblioteczka plenerowa. Park przy Rydygiera zostanie podzielony na dwie części – relaksu i integracji. Ostatni z projektowanych parków, przy ul. Szuwarów i Tataraków, będzie nawiązywał do motywów holenderskich. Donicami staną się drewniane holenderskie chodaki, w planach jest także ogród deszczowy z małym wiatrakiem, a dodatkowo gry podłogowe – mini labirynt czy kółko i krzyżyk.

Stworzone projekty i wizualizacje to na ten moment propozycje. Mieszkańcy do 23 lipca mogą jeszcze zgłaszać swoje uwagi na adres: bom@um.torun.pl.

Parki mają zostać dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych. Zostaną w nich ponad to zastosowane rozwiązania, sprzyjające adaptacji miasta do zmian klimatu. Zaplanowano m.in. wprowadzenie fitoncydów – roślin o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

– Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – zapewnia dyrektor Jolanta Swinarska.

Tak wygląda koncepcja nr 1 parku kieszonkowego “Zacisze Holandii”:

A tak wygląda koncepcja nr 2 parku kieszonkowego “Zacisze Holandii”:

Fot. materiały Urzędu Miasta Torunia

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *