Zwierzę to nie prezent. Toruńskie schronisko wstrzymuje adopcje na święta

Polecamy Wiadomości
Jeżeli ktoś zamierza adoptować podopiecznego schroniska, okres zakazu nie powinien być dla niego przeszkodą, fot. Łukasz Piecyk

Schronisko w Toruniu już po raz kolejny wstrzymało adopcję zwierząt w okresie świątecznym. „Zwierzę to nie prezent” – przypominają pracownicy placówki.

– W okresie przedświątecznym od lat wzrastało zainteresowanie adopcją naszych podopiecznych. Postanowiliśmy w tym czasie nie prowadzić procesów adopcyjnych – zaznacza Agnieszka Szarecka, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. – Przed Bożym Narodzeniem w naszych domach jest wiele, chaosu, dużo emocji, a także gości. Nie jest to dobry moment na sprowadzenie nowego członka rodziny. To dla psa lub kota bardzo stresujące.

Przed laty w toruńskim schronisku zdarzało się, że w Wigilię, w desperacji braku prezentu, chciano adoptować szczeniaki lub małe kotki natychmiast. Nie jest to możliwe. Obecnie takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Jako społeczeństwo, jesteśmy coraz bardziej świadomi, że zwierzę nie może być świątecznym prezentem.

– Od naszej decyzji oczywiście są wyjątki – dodaje kierownik placówki. – Są adopcje przez nas zaplanowane, sprawdzone. Rodzina już wcześniej deklaruje, że okres świąteczny chce przeznaczyć na aklimatyzację nowego psa: nie wyjeżdżają i nie przyjmują w tym okresie gości. Wcześniej go poznali i cyklicznie zabierali na spacery. Jest to adopcja przemyślana, na którą wyrażamy zgodę.

Tagged