Zwolnią przedsiębiorców z podatku?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu z powodu koronawirusa – taką uchwałę rozpatrzą radni na czwartkowej sesji.

Podatku od czego konkretnie nie płaciliby przedsiębiorcy? Od gruntów, a także budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności. Jeśli radni przegłosują uchwałę, z pomocy skorzystać będzie można za miesiące: marzec, kwiecień, maj i czerwiec 2021 r.

– Kompetencje samorządu w tym zakresie są ściśle regulowane ustawami. Na część tych kompetencji musieliśmy poczekać. Na szczęście pojawiła się ustawowa możliwość, dzięki której możemy zaproponować Radzie Miasta kolejny system ulg w zakresie podatku od nieruchomości. Jednak wyraźnie muszę podkreślić, mowa tu tylko o podatku od nieruchomości – ustawodawca nie dał nam żadnych kompetencji w zakresie ulg w podatku od środków transportowych mówi Skarbik Miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz cytowana na stronie torun.pl.

Co będzie warunkiem koniecznym do uzyskania zwolnienia z podatku? Wykazanie, że z powodu koronawirusa, w drugim półroczu 2020 przychody obniżyły się o co najmniej 40 proc. w ciągu dwóch dowolnie wybranych kolejnych miesięcy, przypadających w okresie od dnia 1 lipca 2020 r. do dnia 31 stycznia 2021 r., w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych dwóch kolejnych miesięcy roku poprzedniego.

Tagged

1 thought on “Zwolnią przedsiębiorców z podatku?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *