Żydowicz prosi marszałka o pomoc w zatrzymaniu Camerimage w regionie

Box2 Kultura Wiadomości
Marek Żydowicz, fot. Adam Zakrzewski

Nie wiadomo wciąż, co będzie dalej z festiwalem Camerimage: czy dalej będzie organizowany w Bydgoszczy, przeniesie się do Torunia lub wyniesie się z naszego regionu. Dyrektor festiwalu zwrócił się do marszałka o pomoc w zatrzymaniu imprezy w naszym województwie.

Dziś Fundacja Tumult przesłała mediom z regionu list (datowany na 16 stycznia br.), który Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage wystosował do zarządu województwa.

REKLAMA

“Z związku z tym, że Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił oczekiwania wobec Festiwalu Camerimage, które niemal w całości są nierealne (do uznania jest jedynie realizacja przez nas promocji miasta za 500 tysięcy złotych), zwracam się z prośbą do Państwa o analizę możliwości udzielenia nam przez władze Województwa pomocy w zatrzymaniu festiwalu w Regionie” – pisze w liście Żydowicz.

Dyrektor festiwalu zwraca uwagę w liście, że do końca miesiąca Fundacja Tumult musi udzielić odpowiedzi innym miasto zainteresowanym przejęciem Camerimage.

Prosi marszałka o spotkanie, na którym chciałby omówić, czy samorząd województwa byłby gotów udzielić Camerimage większego niż obecnie wsparcia tak, by wydarzenie w 2019 r. mogło być realizowane w regionie.

Skąd to zamieszanie wokół Camerimage? Organizatorzy festiwalu i władze Bydgoszczy nie mogą się porozumieć w kwestii dofinansowania. Sprawa ciągnie się od końca 2017 r., kiedy Żydowicz podpisał list intencyjny z prezydentem Torunia i ministrem kultury w sprawie budowy centrum festiwalowego Camerimage w Toruniu.

Wówczas prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ograniczył miejską dotację dla festiwalu z 2,5 mln do 500 tys. zł. Po ostatnim Camerimage prezydent zaproponował zwiększenie dotacji do 1,5 mln zł – m.in. pod warunkiem, że pojawi się na nim gwiazda nagrodzona lub nominowana do Oscara.

W grudniu Żydowicz zaproponował zaś, żeby wkład Bydgoszczy wyniósł w latach 2019-2022 3 mln zł rocznie lub 2,75 mln zł rocznie z uwzględnieniem corocznej podwyżki w wysokości 50 tys. zł oraz bonusu w przypadku obecności gwiazdy na festiwalu.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *