Akcja “Alkohol i narkotyki” – w sobotę zatrzymano pięć osób

112 Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (ilustracyjne)

W ostatnią sobotę między 6:00 a 22:00 policjanci z toruńskiej drogówki przeprowadzili cykliczną akcję “Alkohol i narkotyki”. Prewencyjne działania mają na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących oraz poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Skontrolowano blisko 370 pojazdów na terenie miasta i powiatu. Podczas działań funkcjonariusze zatrzymali trzech kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu. Dwóch z nich popełniło przestępstwo, gdyż w organizmie mieli powyżej pół promila. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Jeden kierowca miał poniżej 0,5 promila w organizmie, więc odpowie za wykroczenie. Grozi mu za to grzywna lub areszt. Kolejny kierowca został zatrzymany w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem narkotyków. Jemu może grozić podobna kara, jak za jazdę w stanie nietrzeźwości. Poza tym efektem działań było zatrzymanie dwóch rowerzystów, którzy kierowali jednośladami pod wpływem alkoholu. Im również grożą konsekwencje za popełnione wykroczenia.

Warto pamiętać, że stan powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg na dm3 wydychanego powietrza)  stanowi przestępstwo, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas od 1 roku do 10 lat. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

Kierowcy, który nie stosuje się do orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *