Aktualna sytuacja epidemiczna w Toruniu. Miasto pozyskało dodatkowe maseczki

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Na chwilę obecną w Toruniu i powiecie toruński zakażenie COVID-19 potwierdzono u 68 osób. Kwarantanną objętych zostało 700 osób, z których 25 osób przebywa w kwarantannie zbiorowej. Odbywanie kwarantanny zakończyło już mniej więcej tyle samo osób, ile obecnie na niej przebywa.

Do tej pory w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim pobrano próbki do badań od 341 osób. W przypadku 227 osób wynik był ujemny, a na wyniki czekają jeszcze 73 osoby. 41 osób uzyskało wynik pozytywny, z których większość to lekarze i pracownicy zamkniętego Oddziału Hematologii. 37 z 41 zakażonych osób to właśnie pacjenci i pracownicy z hematologii. Zamknięte zostały również Oddział Urologii Ogólnej i Onkologicznej oraz Oddział Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. W tej chwili w Szpitalu Miejskim działa 7 oddziałów, na których przebywa obecnie 55 osób. Prezydent nawiązał także do namiotów, które pojawiły się przed szpitalną izbą przyjęć.

Miasto wspiera osoby, potrzebujące pomocy. W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn na chwilę obecną wykorzystanych jest 90 proc. miejsc, zajętych jest także 2/3 miejsc w noclegowni. Prezydent zapewnił, że pracownicy tych placówek mogą liczyć na zaopatrzenie w środki ochrony indywidualnej. Na wsparcie mogą liczyć także osoby na kwarantannie lub takie, które nie powinny opuszczać swojego miejsca zamieszkania. Codziennie dostarczanych jest m.in. 230 obiadów dla takich osób. Posiłki przygotowywane są przez Caritas i Fundację Pro Omnis. Dla ponad 100 osób dziennie robione są zakupy. Zadania tego typu realizowane są przez wolontariuszy i koordynowane przez Dział Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Prezydent podkreślił, że sytuacja w zakresie wyposażenia w środki ochrony osobistej i świadczenia usług w toruńskich placówkach opiekuńczych, m.in. w Domu Pomocy Społecznej, jest pod kontrolą. Jednocześnie prezydent nawiązał do podejrzenia zakażenia u pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej Fundacji św. Brata Alberta. Wyniki dwóch zbadanych pensjonariuszy są ujemne.

Na konferencji przekazano także informację, że miasto zostanie zaopatrzone w dodatkowe maseczki ochronne. Dla potrzeb toruńskich placówek pozyskano w drodze zakupu 12 tys. maseczek. To dodatkowe maseczki, poza pulą, w której miasto uczestniczy razem z Urzędem Marszałkowskim w ramach wspólnej grupy zakupowej. Maseczki trafiają m.in. do Specjalistycznego Szpitala Miejskiego, Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, kilku przychodni miejskich, prywatnego Domu Pomocy Społecznej czy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Natomiast w ramach puli zakupowej razem z Urzędem Marszałkowskim udało się pozyskać 2.5 tys. maseczek, które trafiły do Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, MOPR-u, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego i do miejsc kwarantanny.

Uzupełnianie środków ochrony osobistej trwa na bieżąco. Cały czas poszukujemy różnych możliwości ich pozyskiwania. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy przekazują materiały i środki finansowe. To bardzo cenna i wyjątkowa pomoc – mówi prezydent Michał Zaleski.

Prezydent zapewnił, że dostawy wody i ciepła oraz odbiór ścieków i odpadów komunalnych pozostają niezakłócone. Dodał, że Miejski Zakład Komunikacji także działa sprawnie. Dodatkowo, od jutra rozpocznie się kolejny etap zamgławiania wiat przystankowych. Od przyszłego tygodnia zamgławianie obejmie także inne miejsca w przestrzeni publicznej o dużym natężeniu ruchu, jak np. chodniki.

Na koniec konferencji padło pytanie o zbliżające się wybory prezydenckie w formule głosowania korespondencyjnego.

Temat wyborów jest dla mnie w cieniu tego, co najważniejsze, czyli walki z koronawirusem. Wiem, że obawiamy się wyborów w tej formie i ja również się jej obawiam. Będę uważnie obserwował dalszą drogę tych decyzji. Zdaję sobie sprawę, że to działanie nie może doprowadzić do zwiększenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tej chwili sprawdzamy, jakie zadania w tego typu procesie wyborczym może mieć samorząd lokalny – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

Prezydent podkreślił, że w odniesieniu do wyborów, najważniejsze jest dla niego bezpieczeństwo, zdrowie i życie mieszkańców Torunia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *