Chcesz kupić mieszkanie w Toruniu? Doradzamy, jak zrobić to krok po kroku

Materiały partnera
fot. ilustracyjne

Własne cztery kąty to dla niektórych synonim niezależności, dla innych gwarancja bezpieczeństwa, a jeszcze dla innych wyraz statusu społecznego. Ale wszystkie te grupy osób łączy jedno – decyzja, którą trzeba podjąć z dużą rozwagą. Zakup mieszkania to nie chwilowy kaprys, a inwestycja, która wiąże na długie lata. Jak zatem wybrać mieszkanie w Toruniu, żeby było korzystnie? Podpowiadamy!

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Trudny wybór przed Tobą!

Nie ma wątpliwości, że kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Nawet jeśli zamierzasz kupić nieruchomość tylko na jakiś czas, a potem zamienić ją na większą, musisz starannie przemyśleć swoją decyzję. Mieszkanie z tzw. drugiej ręki będzie zapewne droższe niż lokum od developera. Ale jeśli dobrze się rozejrzysz po rynku, możesz znaleźć lokal niewymagający dużego remontu.

Z drugiej jednak strony nowe mieszkania w Toruniu są bardzo komfortowe i dają mnóstwo możliwości aranżacji. Możesz je dowolnie wykończyć i urządzić, planując każde pomieszczenie. Nowe lokum to także mniej obciążeń podatkowych. Mieszkania od developera zwolnione są z podatku od czynności cywilnoprawnych, który obecnie wynosi 2%.  

Jak wygląda rynek nieruchomości w Toruniu?

Nowoczesne budownictwo, korzystna lokalizacja, monitorowane osiedla, łatwość dostępu do miejsc parkingowych i duże balkony to aspekty, które sprawiają, że mieszkańcy Torunia chętniej wybierają mieszkania od developerów. Za metr kwadratowy takiego mieszkania trzeba zapłacić około 7,7 do 8 tysięcy złotych. A to oznacza, że nieduże dwupokojowe lokum kupisz za około 385-400 tysięcy. Co ciekawe w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Toruniu wzrosły o 5%, a przeciętna wartość mieszkania wynosi dzisiaj 418 990 zł.

Kupujący najczęściej decydują się na nieruchomości w modnej dzielnicy JAR, która znajduje się w północnej części miasta. Nie brakuje też ofert mieszkań przy ulicy Włocławskiej na Stawkach czy Szosa Chełmińska na toruńskich Wrzosach. Przejrzyj kategorię nowe mieszkania w Toruniu na gratka.pl i poznaj najnowsze oferty nieruchomości w mieście Kopernika.

Jakie formalności czekają na Ciebie przy zakupie mieszkania?

Zapewne przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania, sprawdziłeś wszystkie dostępne opcje finansowania. Wiesz, ile będzie faktycznie kosztował Cię kredyt, jakich formalności trzeba dopełnić przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej. Ale czy wiesz, co potem?

Po pierwsze umów się u notariusza na podpisanie umowy developerskiej. Podpisuje się ją już w momencie, gdy developer i klient chcą się zobowiązać, że w przyszłości (warto od razu określić dokładny termin) dojdzie do zawarcia umowy, na mocy której developer wyodrębni mieszkanie i przeniesie jego własność na klienta. Po drugie pamiętaj, że kluczowym dokumentem zakupu mieszkania jest dopiero umowa przyrzeczona. To ona faktycznie przenosi na Ciebie własność i dopiero po jej podpisaniu możesz domagać się wydania lokalu w określonym przez strony terminie.

Po trzecie zweryfikuj treść księgi wieczystej. Upewnij się, że wszystkie jej działy są odpowiednio wypełnione, a działka, na której stoi blok nie jest obciążona. Po podpisaniu ostatecznej umowy sprzedaży zadbaj o przepisanie na siebie liczników. W tym celu wystarczy dostarczyć do dostawców mediów dokumenty potwierdzające własność lokalu. Musisz też poinformować wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię o zmianie właściciela mieszkania. Sprawdzić zasady opłacania czynszu, terminy rozliczeń itp.

Teraz już wiesz, jak przebiega proces wyboru oraz kupna mieszkania. Na jaki lokal w Toruniu się zdecydujesz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.