Chcesz zostać ławnikiem? Czeka 135 miejsc

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Rada Miasta Torunia do końca czerwca czeka na zgłoszenia kandydatów na ławników w toruńskim sądzie. Nowi ławnicy rozpoczną pracę z początkiem 2020 roku. Jakie trzeba spełnić kryteria, żeby zasiąść obok sędziego podczas rozpraw?

Przyszli toruńscy ławnicy będą orzekać w sprawach cywilnych, karnych, sprawach prawa pracy, rodzinnych i nieletnich. Sąd Okręgowy w Toruniu określił nawet ilu ławników potrzebnych będzie w poszczególnych rodzajach spraw. 83 do orzekania w sprawach cywilnych, 44 do orzekania w sprawach karnych, 8 do orzekania w sprawach prawa pracy,
12 do orzekania w sprawach rodzinnych i nieletnich, 28 do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy.

Jakie kryteria powinien spełniać kandydat na ławnika? Najważniejsze to posiadanie polskiego obywatelstwa, “nieskazitelny charakter”, jest w wieku między 30 a 70 lat, mieszka bądź pracuje w Toruniu od przynajmniej roku, oraz posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Kto nie może zostać ławnikiem? Pracownicy sądów i prokuratury, funkcjonariusze policji, adwokaci i radcy oraz ich aplikanci, osoby duchowne, żołnierze, funkcjonariusze Służby Więziennej oraz radni (gminni, powiatowi i wojewódzcy).

Zgłoszenia kandydatów na ławników dokonuje się na karcie zgłoszenia. Wzór karty zgłoszenia można pobrać w Biurze Rady Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, IIp. p. 45 oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta: CH Copernicus – ul. Stanisława Żółkiewskiego 15, CH Plaza – ul. Broniewskiego 90, ul. Dziewulskiego 38, Grudziądzka 126b, Poznańska 52 oraz Wały gen. Sikorskiego 8.

Zgłoszenia należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca 2019 r. do siedziby Rady Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, IIp., p. 45 – do godz. 15.30 lub do Punktów Informacyjnych Urzędu Miasta – do godz. 17.00 (PIUM ul. Poznańska do godz. 16.00). Zgłoszenia kandydatów, które wpłyną do Biura Rady po 30 czerwca 2019 r., a także zgłoszenia, które nie spełniają wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *