Gdzie głosować do Parlamentu Europejskiego?

Box2 Wiadomości
26 maja można oddać głos na przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego (fot. Łukasz Piecyk)

Jeśli nie jesteśmy pewni, w którym okręgu wyborczym jesteśmy zarejestrowani, najwyższy czas to sprawdzić – głosowanie do Parlamentu Europejskiego już 26 maja.

Kto ma wątpliwość, czy jest upoważniony do oddania głosu w Toruniu, od 6 maja może się tego dowiedzieć w Urzędzie Miasta. Wnioski o sprawdzenie, czy figurujemy na liście wyborców, są rozpatrywane od razu po złożeniu. W przypadku odpowiedzi negatywnej – do 24 maja mamy szansę to zmienić.

Bez względu na miejsce zameldowania, każdy ma prawo dopisać się do listy wyborców w Toruniu. Można zrobić to w Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Batorego 38/40. Zmiana okręgu wyborczego obowiązuje tylko na czas najbliższych wyborów.

Wnioski są przyjmowane, sprawdzane i rozpatrywane od ręki w godzinach pracy urzędu – od poniedziałku do piątku między 7:30 a 17:00. Podczas ich składania należy mieć ze sobą dowód osobisty.

Osoby posiadające profil zaufany mogą złożyć wniosek także za pomocą portalu ePUAP. Jeśli wybierzemy internetowy formularz, musimy się jednak liczyć z tym, że może on nie zostać sprawdzony i przyjęty natychmiast. W przypadku wątpliwości związanych z wypełnianiem takiego wniosku, najlepiej zrobić to przynajmniej kilka dni przed wyborami.

Po dopisaniu do listy wyborców obowiązują nas te same granice okręgów co osoby zameldowane w Toruniu. Żeby dowiedzieć się, w którym punkcie możemy oddać głos, wystarczy sprawdzić obwieszczenia wywieszane przed wyborami lub zwrócić się z pytaniem do Urzędu Miasta.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *