Jutro możesz oddać krew. Przed Urzędem Marszałkowskim stanie ambulans

Box2 Wiadomości Województwo box
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Już jutro (18 listopada) przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu stanie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Będzie to kolejna okazja do honorowego oddania krwi. W całym 2020 roku ambulans pod Urzędem zebrał 132 litry krwi.

W ambulansie krew będzie można oddać w godz. 13:00 – 17:00. Zastosowane zostaną szczególne środki ostrożności, wynikające z trwającej pandemii. Dawcy w ambulansie przyjmowani będą pojedynczo. Jednocześnie, osoby, które w ostatnim czasie mogły mieć kontakt z chorymi na Covid-19, nie powinny się zgłaszać.

Ambulans przed Urzędem Marszałkowskim można znaleźć w każdy trzeci czwartek miesiąca. W tym roku będzie to już przedostatni postój. Ostatni raz w tym roku krew będzie można oddać 16 grudnia.

Aby oddać krew należy być zdrowym i ważyć nie mniej niż 50 kg. Mogą to robić osoby w wieku od 18 do 65 lat. Wymagane jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (ze zdjęciem), a także nr PESEL. Przed oddaniem krwi zaleca się picie dużej ilości płynów, spożycie lekkiego posiłku, a także ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu, także dzień wcześniej.

Krew pobierana jest jednorazowym sprzętem. Najpierw trzeba jednak wypełnić kwestionariusz i zarejestrować się. Następnie pobierana jest próbka krwi, odbywa się także badanie lekarskie. Pobór krwi trwa od 5 do 10 minut, po czym następuje 15 minut odpoczynku. Następnie dawca otrzymuje ekwiwalent kaloryczny, w postaci czekolady i soku. Więcej informacji znaleźć można na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *