Kontakt w Teatrze Horzycy. Znamy program festiwalu

Box2 Kultura Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

– Tak optycznie bogatego programu nigdy nie mieliśmy, ale wynika to z charakteru festiwalu, który zaplanowaliśmy hybrydowo – tak o tegorocznej edycji 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt mówił dziś dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy Andrzej Churski. Poznaliśmy program imprezy.

Po raz pierwszy w historii festiwal trwać będzie aż trzy tygodnie. Trwać będzie od 22 maja do 12 czerwca. W tym czasie odbędzie się łącznie ponad 60 wydarzeń, zarówno online, jak i stacjonarnie.

REKLAMA

– Tych kilkadziesiąt wydarzeń, które prezentujemy w tym roku, to dobra puenta 25 edycji festiwalu, 30-lecia, które “dzięki pandemii” właśnie mija w maju. Sprawdzimy, czy ten festiwal jeszcze żyje. Czy budzi emocje, czy ma dalej takie znaczenie, jakiego chcielibyśmy mu nadać czy granica jego funkcjonowania to już tuż tuż, czy jeszcze hen daleko – opowiadał dyrektor Andrzej Churski.

Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi “Na granicy”. Poznaliśmy także logo.

– Logo 25. Festiwalu nawiązuje do poprzednich logotypów, tych tzw. piramid, ostrosłupów. Tym razem one są przezroczyste, szklane – mówił zastępca dyrektora ds. artystycznych Paweł Paszta. – Ta przezroczystość może znaczyć wiele rzeczy. Częściowo odbija nasz ekran, który ostatnio jest barierą, a jednocześnie drogą do oglądania teatru. Od roku teatru doświadczamy tylko przez tego rodzaju szyby. Na naszym festiwalu będzie podobnie. Częściowo będziemy oglądać przez ekran, ale na szczęści nie tylko.

Plakat tegorocznego festiwalu Kontakt/materiały prasowe

Co w programie? Wśród spektakli do obejrzenia na żywo znalazły się takie tytuły jak Der Szturem. Cwiszyn/Burza. Pomiędzy, Kaspar Hauser, Krótka rozmowa ze Śmiercią i Biblia: Próba. Natomiast na platformie Zoom zobaczyć będzie można Call Cutta at Home, #FollowTheRabbit, Enter Full Screen i 100 razy Lenz – próba. Online zobaczymy także Świątynię teraźniejszości – solo dla ośmiornicy, Hinkemann, Białoruś obrażoną i Żółty – cierpienia Belgii II: Rex.

Zaplanowano także czytania dramatów, które transmitowane będą na Facebooku. Na otwarcie odbędzie się koncert, a festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii czy spotkania z twórcami.

Program festiwalu/materiały prasowe

Więcej informacji na temat wydarzenia znaleźć można na stronie festiwalu: festiwal.teatr.torun.pl.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *