Które nagrobki zostaną odnowione z tegorocznej kwesty?

Box2 Wiadomości
fot. Urząd Miasta Torunia

Znamy już szczegóły tegorocznej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. Blisko 80 osób będzie zbierać pieniądze na odnowienie pomnika Franciszka Kruszelnickiego, sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu w okresie międzywojennym.

1 listopada już po raz 16. odbędzie się kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego. Z tegorocznej zbiórki pieniędzy zostanie odnowiony nagrobek należący do Franciszka Kruszelnickiego (1859-1934). 

Kruszelnicki był prawnikiem, sędzią i teoretykiem postępowania cywilnego. Urodził się w Kołomyi na terenie Galicji Wschodniej. Jako absolwent studiów prawniczych i poddany CK Austro-Węgier, praktykę zawodową odbył na terenie Bośni i Hercegowiny. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pełnił funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Grudziądzu, a w 1921 r. został awansowany na sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu.

Rodzina Kruszelnickich mieszkała przy ul. Mickiewicza 83 i Konopnickiej 25. Syn Franciszka – Tadeusz – zajmował stanowisko naczelnika Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu, a wnuk – Zygmunt – etnograf z wykształcenia, prowadził wykłady z historii sztuki w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa.

– W tym roku podejmiemy także akcję ratunkową dotyczącą wartościowego artystycznie nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza. Jego konstrukcja została znacznie uszkodzona po tegorocznych wichurach. Pomnik należy do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego, z charakterystyczną bryłą elementową i unikatowym rzemiosłem artystycznym – informują miejscy urzędnicy.

Pracami restauratorskimi i konserwatorskimi zajmują się pracownicy i studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Kwestę zaplanowano w godz. 9-15 (o godz. 14 rozpocznie się msza na cmentarzu). Przez cały dzień kwestować będzie prawie 80 osób: samorządowcy, parlamentarzyści, naukowcy, członkowie ToMiTo, artyści toruńskich teatrów, przedstawiciele instytucji kultury, marynarze ORP Toruń.

Kwestę od 2003 r. organizują wspólnie urząd miasta i Towarzystwo Miłośników Torunia. Podczas ubiegłorocznej odsłony udało się zebrać 18133 zł, a w ciągu minionych 15 lat już ponad 180 tys. zł. Z tych pieniędzy udało się odnowić blisko 30 pomników.

Zeszłoroczna akcja pozwoliła na odrestaurowanie metalowego krzyża – nagrobka Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga (1783-1836), kapitana wojska pruskiego, poborcy podatkowego i dyrektora urzędu celnego w Sicienku oraz dziedzica włości w Rubinkowie i Biskupicach.

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys