Nad “Zieloną bramą gotyckiej Starówki” wisi jakieś fatum. Kolejny przetarg…

Polecamy Wiadomości
Tak mają wyglądać Jordanki, materiały Urzędu Miasta Torunia

Wszystko jest: i dokumentacja, i unijne dofinansowanie. Miasto jednak ma problemy ze znalezieniem wykonawcy, który zajmie się zagospodarowaniem terenów zieleni na skwerze przy etnomuzeum i na Jordankach.

Przygotowania do zagospodarowania terenów zieleni w ścisłym centrum Torunia – na al. Solidarności, Wałach gen. Sikorskiego i Jordankach – trwają już kilka lat. Teraz przyszedł czas na realizację “Zielonej bramy gotyckiej Starówki”. Dwa przetargi – ogłoszone w sierpniu i październiku – zakończyły się jednak fiaskiem.

W pierwszym przetargu wpłynęła jedna oferta – toruńska firma Jawor wyceniła swoje usługi na 8,5 mln zł. Miasto zaś chciało wydać 4,5 mln zł. Ostatecznie urzędnicy unieważnili konkurs i niedługo po tym ogłosili kolejny.

W drugim podejściu nikt się nie zgłosił. Teraz mamy trzecią próbę. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać swoje oferty do 19 grudnia. Czasu na realizację obu przedsięwzięć będzie niewiele – termin wyznaczono na połowę listopada 2019 r.

Jak się zmieni skwer przy etnomuzeum? Zaplanowano tam m.in. przebudowę istniejącego zieleńca, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, wycinkę nielicznych okazów drzew i krzewów, będących w złym stanie zdrowotnym. Zmienią się nawierzchnie alejek dla pieszych. Teren zyska nowe oświetlenie i monitoring.

Przybędzie też przy al. Solidarności i Wałach gen. Sikorskiego elementów małej architektury parkowej – ławek, koszy na odpady, stojaków rowerowych i latarni. Powstaną też dwie płytkie sadzawki – oczka wodne. Ponadto przewidziano tam utworzenie szlaku kulturowo-przyrodniczego Twierdzy Toruń.

Na Jordankach zaś powstanie część parkowa – od strony Czerwonej Drogi i al. Jana Pawła II. Powstaną tam ciągi piesze z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Pojawią się nowe nasadzenia, oświetlenie parkowe, a także charakterystyczne czerwone siedziska w kształcie wstęgi. Znikną za to schody terenowe.

Zobaczymy tam również stojaki na rowery, kosze na śmieci, poidełka oraz karmniki dla ptactwa. Teren ma stać otworem dla pieszych – dlatego też powstaną nowe dojścia np. od pl. Niepodległości.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys