Niedziela Wielkanocna, czyli najważniejsze święto chrześcijańskie

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Wielkanoc obchodzimy w tym roku 4 kwietnia. Na toruńskiej starówce w okresie wielkanocnym zazwyczaj można było wziąć udział w wielkanocnych jarmarkach, niestety z powodu pandemii takie wydarzenia nie są możliwe do zorganizowania. Niedziela Wielkanocna to kulminacyjny moment cyklu paschalnego i jednocześnie najstarsze chrześcijańskie święto. Przypominamy, że na mszach w kościołach obowiązują limity osób – maks. 1 osoba na 20 mkw.

Wielka Niedziela jest częścią Triduum Paschalnego, poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Upamiętnia śmierć, mękę i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się już w sobotę po zapadnięciu zmroku Wigilią Paschalną. Zgodnie z tradycją, Wielka Niedziela rozpoczyna się uroczystą mszą świętą z procesją, zwaną rezurekcją. Do XVIII w. msze rezurekcyjne odprawiano o północy, teraz odprawia się rezurekcję o poranku. Mszę poprzedza uroczyste bicie w dzwony, ogłaszające, że Chrystus zmartwychwstał. Procesja z Najświętszym Sakramentem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego rozpoczyna się przy Grobie Pańskim, a jej trasa przebiega dookoła kościoła.

Zgodnie z polską tradycją, po rezurekcji rodzina zasiada do wielkanocnego śniadania, które rozpoczyna się dzieleniem się poświęconym jajkiem ze święconki i składaniem życzeń. Na stołach nie może zabraknąć jajek, wielkanocnych bab, mazurków i tradycyjnego żuru. Domy przystrajane są baziami i pierwszymi wiosennymi kwiatami. W niektórych regionach Polski kultywuje się tradycję tzw. wielkanocnego zajączka, czyli obdarowywania się drobnymi upominkami, najczęściej słodyczami. Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych, wywodzących się ze słowiańskiego Jarego Święta.

Wielka Niedziela, podobnie jak Poniedziałek Wielkanocny, są dniami wolnymi od pracy. Wielkanoc jest świętem ruchomym i obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *