Oszuści podszywają się pod ZUS i wysyłają faktury do opłacenia

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed mailami z informacją o konieczności opłacenia faktury rzekomo wystawionej przez ZUS. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać załącznika do tej wiadomości. Dlaczego?

W ostatnich dniach do części mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego trafiły maile – rzekomo wysłane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – z informacją o konieczności opłacenia faktury wystawionej przez sam ZUS.  Do wiadomości załączony jest plik z fakturą. Nie należy go otwierać pod żadnym pozorem! 

Otwarcie załącznika grozi zainfekowaniem komputera, blokadą dostępu do plików czy przechwyceniem wrażliwych danych, np. loginów i haseł bankowości elektronicznej czy mediów społecznościowych.

– Jeśli otrzymamy taki mail, najlepiej od razu go skasować, ale przede wszystkim – pod żadnym pozorem – nie otwierać załączonego pliku – podkreśla Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS. – Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową.

Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.

Jeśli mamy wątpliwości związane z otrzymaną korespondencją, możemy skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS – tel. 22 560 16 00.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *