Otwarcie żłobków i przedszkoli w Toruniu. Znamy stanowisko prezydenta

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Od 6 maja żłobki i przedszkola będą mogły zostać otwarte. Rząd umożliwił podjęcie takiego kroku, ale w każdym wypadku decyzja będzie podejmowana indywidualnie przez organ założycielski placówki. Czy miasto otworzy żłobki i przedszkola?

Prezydent Michał Zaleski podkreślił, że miasto Toruń nie może podejmować decyzji o otwarciu tych żłobków i przedszkoli, w stosunku do których nie jest organem założycielskim. Chodzi o placówki niepubliczne, prywatne. W Toruniu funkcjonuje 18 przedszkoli publicznych. W kilkunastu szkołach prowadzone są także oddziały przedszkole. Na terenie miasta działają także trzy żłobki.

Zasięgamy opinii i ocen, jesteśmy w stałym kontakcie z dyrektorami placówek. Prowadzimy intensywne rozeznanie warunków, możliwości i zasad, które miałyby towarzyszyć otwarciu przedszkoli i żłobków. Dla mnie najważniejszą zasadą jest zdrowie i bezpieczeństwo maluchów oraz pracowników. To jest najważniejsze – informuje prezydent Michał Zaleski.

Prezydent zaznaczył także, że to samorząd będzie ponosił odpowiedzialność za skutki decyzji o otwarciu przedszkoli, żłobków i oddziałów przedszkolnych.

To jest odpowiedzialność za największy skarb każdej rodziny, za dziecko. Jesteśmy w przededniu bardzo odpowiedzialnej i trudnej decyzji – podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Termin 6 maja jest pierwszym terminem, ale nie jedynym. Rozpoczęcie działalności żłobków i przedszkoli może mieć miejsce później. Prezydent zapewnił, że zdrowie pracowników i dzieci będzie dla niego najważniejsze w kontekście ewentualnego terminu otwarcia placówek.

Zasady ostrożności, izolacji i dystansu pozostają aktualne – przypomniał prezydent Michał Zaleski.

Prezydent dodał także, że trwają prace nad uregulowaniem maksymalnej liczebności dzieci w placówkach. Zaznaczył, że z pewnością konieczne będą jakieś ograniczenia, choć nie ma w tym zakresie szczegółowych zaleceń ministerialnych. Dodał, że nie wyobraża sobie, że w obecnym stanie w jednym oddziale przedszkolnym będzie, tak jak dotychczas, 25 dzieci.

Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli w Toruniu zostanie podjęta nie wcześniej niż w poniedziałek 4 maja. Prezydent wyraził nadzieję, że nastąpi to jednak przed 6 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *