Piękny wiek! Toruń od 785 lat jest miastem

Box2 Polecamy Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

28 grudnia 1233 r. został wydany akt lokacyjny Torunia. Miastu nadali go Krzyżacy: wielki mistrz zakonu Herman von Salza i preceptor na Słowiańszczyznę i Prusy Herman Balk. Dziś mija 785 lat od tamtych wydarzeń.

W owym dokumencie lokacyjnym z 28 grudnia 1233 r. pojawiła się pierwsza wzmianka historyczna o naszym mieście. Pierwszy akt lokacyjny się jednak nie zachował. Spłonął. W toruńskim archiwum jest przechowywany odnowiony przywilej pochodzący z 1251 r.

“Dokument ten, oparty na prawie magdeburskim, poza samym aktem lokacji miasta, regulował najważniejsze kwestie społeczne, gospodarcze i polityczne rozwijającego się państwa krzyżackiego. Zawierał przepisy dotyczące spraw monetarnych i celnych, wolnego targu czy dziedziczenia majątków. Co ważne, lokacja Torunia i pobliskiego Chełmna dała początek tzw. prawu chełmińskiemu, w oparciu o które w Prusach i sąsiednich krajach w ciągu ponad 500 lat założono ponad dwieście kilkadziesiąt miast” – czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Krzyżacy pierwotnie lokowali Toruń w innym miejscu – na południe od współczesnej wsi Stary Toruń. Ok. 1236 r. miasto zostało przeniesione na obecne miejsce. Badacze szukali najstarszego Torunia od lat 70. XX w. Bez skutku. Udało się to zespołowi badaczy pod kierownictwem archeolog Romualdy Uziembło z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Do poszukiwań najstarszej lokalizacji Torunia został wykorzystany samolot, z którego wykonano fotografie penetrowanego terenu. Na zdjęciach widać zarysy „wielkiego regularnego kompleksu odznaczającego się na polach uprawnych”. Badacze są przekonani, że to pozostałości pierwszej lokalizacji Torunia.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *