Pomorzanin ma 85 lat

Box2 Sport Wiadomości
fot. Adam Zakrzewski

Z okazji jubileuszu 85-lecia istnienia Klub Sportowy Pomorzanin Toruń został uhonorowany Medalem 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski. Wczoraj odbyła się uroczystość wręczenia odznaczenia.

Medal prezesowi klubu Jarosławowi Piórkowskiemu wręczył zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz, powiedział on:

REKLAMA

Dziękujemy zawodnikom Pomorzanina, i tym dawnym, i obecnym, za wiele sportowych emocji. Życzymy wielu sukcesów, radości z uprawiania sportu i dalszego tworzenia historii toruńskiego sportu

We wręczeniu brali udział także przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji w Urzędzie Miejskim Mariola Soczyńska. Wcześniej odbył się mecz w ramach 29. kolejki grupy spadkowej piłkarskiej III ligi pomiędzy Pomorzaninem a Sokołowem Kleczew, zakończony porażką toruńskiej drużyny 0:2.

Pomorzanin Toruń został założony w 1935 roku jako wielosekcyjny klub sportowy. W ciągu 85 lat działalności można było trenować m.in. piłkę nożną, boks, koszykówkę, podnoszenie ciężarów, hokej na lodzie, gimnastykę artystyczną, lekką atletykę i hokej na trawie, tenis stołowy. Obecnie w klubie działają dwie sekcje: piłki nożnej i hokeja na trawie. Laskarze Pomorzanina są wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski na trawie: na boisku i w hali. Piłkarze zaś po 28 latach przerwy, rywalizują w trzeciej lidze piłki nożnej – grupie II (drużyny z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego).

W okresie swojej działalności klub wychował siedmiu olimpijczyków. W 1948 roku lekkoatletka Melania Sinoracka reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w rzucie oszczepem. Tadeusz Tulidziński reprezentował barwy Polski w hokeju na trawie podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku. W 1964 roku hokeiści Józef Stefaniak, Józef Wiśniewski i Andrzej Żurawski byli na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku. Kolejnym Olimpijczykiem z pod herbu Pomorzanina w 1972 roku był Ludwik Czachowski. Reprezentował on Polskę na hokejowym turnieju w Sapporo. Listę olimpijczyków spod znaku Pomorzanina zamyka hokeista na trawie Tomasz Szmidt, który wystąpił w Sydney w 2000 roku.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *