Prezydent Torunia odpowiedział na apel o pozbawienie biskupa Suskiego tytułów

Box1 Wiadomości
suski
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Michał Zaleski powtarza, że nie powiela ocen, które pojawiają się w przestrzeni publicznej w związku z ks. biskupem Suskim. Apeluje także o ostrożność w ferowaniu osądów. Członkowie organizacji “Opowiemy Wszystkim” są oburzeni otrzymaną odpowiedzią i zapowiadają dalszą walkę.

Fundacja “Opowiemy Wszystkim” 24 stycznia wystosowała do prezydenta Michała Zaleskiego pismo, w którym domagała się trzech rzeczy. Po pierwsze, pozbawienia biskupa Andrzeja Suskiego wszystkich tytułów, honorów i odznaczeń.  Członkowie organizacji oskarżają biskupa seniora o uczestnictwo w procederze ukrywania księży pedofilii. Po drugie, uzasadnienia decyzji o nagrodzeniu biskupa Suskiego medalem. Po trzecie wreszcie, opublikowania rozliczenia pożyczki, którą miasto udzieliło toruńskiej Kurii Diecezjalnej w 2012 roku.

Prezydent Michał Zaleski odpowiedział w oficjalnym piśmie, że ksiądz biskup Andrzej Suski jest Honorowy Obywatelem Miasta od 2009 r. na mocy stosownej uchwały Rady Miasta. Nawiązał do tego, że medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski przyznawany jest wielu podmiotom, instytucjom oraz osobom, zasłużonym dla miasta, a także zaznaczył, że Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości został nadany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Fundacja nie doczekała się jednak odpowiedzi na pytanie, jakie były motywy decyzji o nagrodzeniu biskupa medalem.

W sprawie pożyczki opiewającej na 1.2 mln zł. udzielonej Kurii Diecezjalnej, prezydent poinformował, że ostatecznym terminem spłaty był 30 listopad 2015 r.

Kuria dokonała spłaty całości zobowiązania przed terminem, w dniu 17 czerwca 2013 r. – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

W oficjalnym piśmie zostało również powtórzone stanowisko prezydenta w sprawie biskupa Suskiego z 23 stycznia.

Prezydent Torunia nie powiela ocen pojawiających się w przestrzeni publicznej, jak i nie formułuje na ich podstawie zarzutów. Tym większą ostrożność w ferowaniu osądów należy zachować w związku z jednoznacznym oświadczeniem ks. biskupa Andrzeja Suskiego z dnia 16 maja 2019 r., że medialne zarzuty kierowane pod jego adresem są bezpodstawne – czytamy.

Fundacja “Opowiemy Wszystkim” nie kryje swojego oburzenia treścią prezydenckiej odpowiedzi i zaznacza, że prezydent nie odniósł się do większości treści listu.

Tak urzędnik państwowy traktuje ofiary. Oświadczenie skompromitowanego biskupa jest dla niego ważniejsze niż dowody i wyrok sądu – komentują członkowie Fundacji.

Emocjonalnie zareagował również sam prezes organizacji, Mariusz Milewski, który walczy o odszkodowanie od toruńskiej Kurii Diecezjalnej za doznane krzywdy. Postępowanie o zadośćuczynienie w Sądzie Okręgowym rozpoczyna się 12 marca.

Odpowiedź prezydenta Zaleskiego jest wymierzeniem policzka w twarz ofiarom, które były i są nadal bardzo źle traktowane przez biskupa Suskiego – twierdzi Mariusz Milewski.

Zbieranie podpisów pod petycją o pozbawienie biskupa Suskiego odznaczeń będzie trwać do 12 marca. W dzień rozpoczęcia procesu sądowego petycja z podpisami zostanie symbolicznie złożona w Urzędzie Miasta. Fundacja “Opowiemy Wszystkim” próbuje się także umówić na spotkanie z prezydentem Michałem Zaleskim, aby omówić treść listu. Członkowie organizacji deklarują, że nie zamierzają złożyć broni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *