Prezydent Torunia odpowiedział na apel o pozbawienie biskupa Suskiego tytułów

Box1 Wiadomości
suski
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Michał Zaleski powtarza, że nie powiela ocen, które pojawiają się w przestrzeni publicznej w związku z ks. biskupem Suskim. Apeluje także o ostrożność w ferowaniu osądów. Członkowie organizacji “Opowiemy Wszystkim” są oburzeni otrzymaną odpowiedzią i zapowiadają dalszą walkę.

Fundacja “Opowiemy Wszystkim” 24 stycznia wystosowała do prezydenta Michała Zaleskiego pismo, w którym domagała się trzech rzeczy. Po pierwsze, pozbawienia biskupa Andrzeja Suskiego wszystkich tytułów, honorów i odznaczeń.  Członkowie organizacji oskarżają biskupa seniora o uczestnictwo w procederze ukrywania księży pedofilii. Po drugie, uzasadnienia decyzji o nagrodzeniu biskupa Suskiego medalem. Po trzecie wreszcie, opublikowania rozliczenia pożyczki, którą miasto udzieliło toruńskiej Kurii Diecezjalnej w 2012 roku.

Prezydent Michał Zaleski odpowiedział w oficjalnym piśmie, że ksiądz biskup Andrzej Suski jest Honorowy Obywatelem Miasta od 2009 r. na mocy stosownej uchwały Rady Miasta. Nawiązał do tego, że medal 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski przyznawany jest wielu podmiotom, instytucjom oraz osobom, zasłużonym dla miasta, a także zaznaczył, że Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości został nadany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Fundacja nie doczekała się jednak odpowiedzi na pytanie, jakie były motywy decyzji o nagrodzeniu biskupa medalem.

W sprawie pożyczki opiewającej na 1.2 mln zł. udzielonej Kurii Diecezjalnej, prezydent poinformował, że ostatecznym terminem spłaty był 30 listopad 2015 r.

Kuria dokonała spłaty całości zobowiązania przed terminem, w dniu 17 czerwca 2013 r. – wyjaśnia prezydent Michał Zaleski.

W oficjalnym piśmie zostało również powtórzone stanowisko prezydenta w sprawie biskupa Suskiego z 23 stycznia.

Prezydent Torunia nie powiela ocen pojawiających się w przestrzeni publicznej, jak i nie formułuje na ich podstawie zarzutów. Tym większą ostrożność w ferowaniu osądów należy zachować w związku z jednoznacznym oświadczeniem ks. biskupa Andrzeja Suskiego z dnia 16 maja 2019 r., że medialne zarzuty kierowane pod jego adresem są bezpodstawne – czytamy.

Fundacja “Opowiemy Wszystkim” nie kryje swojego oburzenia treścią prezydenckiej odpowiedzi i zaznacza, że prezydent nie odniósł się do większości treści listu.

Tak urzędnik państwowy traktuje ofiary. Oświadczenie skompromitowanego biskupa jest dla niego ważniejsze niż dowody i wyrok sądu – komentują członkowie Fundacji.

Emocjonalnie zareagował również sam prezes organizacji, Mariusz Milewski, który walczy o odszkodowanie od toruńskiej Kurii Diecezjalnej za doznane krzywdy. Postępowanie o zadośćuczynienie w Sądzie Okręgowym rozpoczyna się 12 marca.

Odpowiedź prezydenta Zaleskiego jest wymierzeniem policzka w twarz ofiarom, które były i są nadal bardzo źle traktowane przez biskupa Suskiego – twierdzi Mariusz Milewski.

Zbieranie podpisów pod petycją o pozbawienie biskupa Suskiego odznaczeń będzie trwać do 12 marca. W dzień rozpoczęcia procesu sądowego petycja z podpisami zostanie symbolicznie złożona w Urzędzie Miasta. Fundacja “Opowiemy Wszystkim” próbuje się także umówić na spotkanie z prezydentem Michałem Zaleskim, aby omówić treść listu. Członkowie organizacji deklarują, że nie zamierzają złożyć broni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *