Quentin Tarantino i Robert Richardson odbiorą nagrodę na festiwalu EnergaCAMERIMAGE

Box1 Kultura Wiadomości
©Columbia Pictures

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE będziemy gościć wiele gwiazd zza oceanu. Do Edwarda Nortona, Danny’ego DeVito i Richarda Gere’a dołączy duet Quentin Tarantino i Robert Richardson.

Panowie odbiorą w Toruniu Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser. Tarantino to dwukrotny laureat Oscara. Richardson nagrodzony został tym wyróżnieniem trzy razy. Podczas festiwalu zaprezentują swoje wspólne dzieło, “Pewnego razu… w Hollywood”.

REKLAMA

Tarantino jest jednym z największych autorytetów w światowej kinematografii. Na swoim koncie ma kultowe produkcje, takie jak “Pulp Fiction”, dwie części “Kill Bill”, “Bękarty Wojny”, “Django”, czy właśnie najnowszy “Pewnego razu… w Hollywood”. Jego filmy zdobyły łącznie 24 nominacje do Oscarów, zdobywając 5 statuetek, w tym dwa za scenariusze autorstwa Tarantino (“Pulp Fiction” i “Django”). Został także uhonorowany Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.

Richardson współpracował z Tarantino przy 5 projektach (był autorem zdjęć do “Kill Bill”, “Bękartów Wojny”, “Django”, “Nienawistnej Ósemki” i “Pewnego razu… w Hollywood”). Poza tym, w swoim dorobku ma także takie filmy jak “Salwador”, “Wall Street”, czy “Wyspa tajemnic”. 

– Duet ten zachwycił dylogią Kill Bill, stworzył alternatywną wersję II wojny światowej w Bękartach wojny, dokonał dekonstrukcji amerykańskich mitów w Django, ukazał na taśmie 70mm piękno westernu w Nienawistnej ósemce. Z kolei Pewnego razu… w Hollywood to poruszająca do żywego i jednocześnie podnosząca na duchu opowieść o Los Angeles na przełomie dwóch epok. Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością – komentuje Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Do licznych wyróżnień Tarantino i Richardson dodadzą statuetkę Camerimage. Nagroda dla Duetu Autor Zdjęć-Reżyser powędruje w ich ręce w trakcie oficjalnej gali zamknięcia 16 listopada.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *