Rada miasta zagłosowała za pomocą dla przedsiębiorców

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Radni zagłosowali dziś za przyjęciem uchwały budżetowej przewidującej pakiet wsparcia dla przedsiębiorców. Zwolnienia z podatku, czy rezygnacja z naliczania opłaty prolongacyjnej – kto i jak będzie mógł skorzystać?

Przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu trwającej pandemii otrzymają pomoc ze strony miasta. Zakres wsparcia obejmuje m.in. zwolnienia z podatku od nieruchomości, ale też przesunięcia.

– Zaproponowaliśmy, że każdy przedsiębiorca może starać się o rozłożenie należności na raty, o odraczanie terminów rat wszystkich należności – mówiła Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Właśnie z przesunięcia terminu płatności za kwiecień, maj i czerwiec obecnego roku skorzystać mogą wszyscy przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na płynności finansowej. Termin został przesunięty do 30 września 2020, czyli tak, jak maksymalnie przewiduje tzw. tarcza antykryzysowa.

– Podatnicy mogą nie płacić w kwietniu, maju i czerwcu podatku z tych trzech miesięcy. Ustawa pozwoliła ustalić maksymalny termin na 30 września – podkreślała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Całkowite zwolnienie z podatku za lipiec, sierpień i wrzesień obejmie przedsiębiorstwa, które mają status mikro, małego lub średniego, a które objęte są zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

– Specjalnie dla najemców lokali użytkowych, którymi administruje ZGM, opracowaliśmy możliwość ubiegania się o umorzenie należności. Tę ofertę kierowaliśmy głównie do przedsiębiorców, których działalność została ograniczona, czyli musieli zamknąć swoje lokale – wyjaśniała skarbnik miasta.

Wydłużony został także termin złożenia wniosku sprawozdawczego w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków nowo wybudowanych. Wnioski będzie można składać do 30 dnia po wycofaniu stanu epidemii.

W przegłosowanej przez radnych uchwale znalazł się także zapis o rezygnacji z naliczania opłaty prolongacyjnej w przypadku rozkładania na raty lub odraczania terminów płatności podatku. Zapis ten dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców w obrębie każdego podatku.

Rada przegłosowała dziś także inne kwestie związane z finansami miasta:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *