Rekord Guinessa w Młynie Wiedzy? Użyją do tego “Pasty dla słonia”

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

25 września Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza na Toruńską Noc Naukowców. W jej trakcie podjęta zostanie próba pobicia rekordu Guinessa. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

 – Do dyspozycji uczestników będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania, pokazy i doświadczenia z udziałem naukowców z UMK oraz ich transmisja z Wydziału Chemii, a w tym – wyjątkowym roku – wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie “pasta dla słonia” – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. 

“Pasta dla słonia” to substancja powstająca w wyniku reakcji nadtlenku wodoru, detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu, będącego katalizatorem. Efektem jest piana, która jednak różni się od tej, którą znamy z kąpieli – jej bąbelki nie są wypełnione powietrzem, a tlenem uwalnianym z nadtlenku wodoru. Jest to całkowicie bezpieczne dla ludzi i środowiska. Aktualnie rekord Polski w wykonaniu “pasty dla słonia” wynosi 10 m3. 

– Zależy nam na pobiciu tego rekordu, a przede wszystkim ustanowieniu nowego rekordu świata. Obecnie wynosi on 275,91 m3. My chcemy osiągnąć podczas naszej próby 300 m3 – mówi Mateusz Węgorowski z Bio-Clean. – Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i kolorowa piana wręcz tryska z naczynia.

Próba pobicia rekordu odbędzie się za parkingiem Młyna Wiedzy, o godz. 17:30. Wstęp jest darmowy, ale pamiętać należy o zachowaniu dystansu społecznego. Nie będzie to jednak jedyna atrakcja Toruńskiej Nocy Naukowców. W Centrum Nowoczesności dostępne będą wystawy, a w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji zobaczyć będzie można ekspozycję “Ścieżki dorastania”. W Młynie Wiedzy będzie można do tego zagrać w grę “Zaprojektuj miasto”, czy obejrzeć animację poświęconą naukowcom, którzy zasłużyli się dla polskiej nauki. 

Pokazy i doświadczenia przygotował także Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Transmitowane będą z Wydziału Chemii, a będzie można je zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy “Rzeka”.

Wystawy zwiedzać będzie można w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. na zwiedzanie w obu budynkach obowiązują dwa osobne bilety. Ich liczba jest ograniczona, a nabyć je można w kasach obu budynków oraz online

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *