Tak będzie wyglądać miejsce wypoczynku i rekreacji na osiedlu JAR

Box2 Wiadomości
fot. materiały przetargowe Urzędu Miasta Torunia

Magistrat ogłosił przetarg na zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Potrwają łącznie 14 miesięcy. Na czym będą polegać?

Po licznych spotkaniach konsultacyjnych i poprawkach projektu miasto przystępuje do realizacji projektu “Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu”. Magistrat właśnie ogłosił przetarg na jego realizację.

Oferenci mogą się zgłaszać do urzędu miasta do 22 stycznia. Zwycięzca przetargu będzie mieć 14 miesięcy na realizację zadania. Na czym będzie polegać ten projekt? Co zobaczymy na JAR-ze w 2020 r.?

Zakres tego projektu jest szeroki. Najpierw wykonawca będzie musiał przygotować i oczyścić teren pod nowe obiekty, m.in. rozbierając kolidujące z projektem nawierzchnie i fundamenty obiektów. Te wszystkie prace – z uwagi na to, że na JAR-ze stacjonowała niegdyś Armia Czerwona – będą realizowane pod nadzorem saperskim.Poza tym saperzy jeszcze przed rozpoczęciem robót przebadają teren pod kątem niewypałów i niewybuchów.

Przez tereny rekreacyjne i wypoczynkowe będzie biec promenada z kostki brukowej, która ma prowadzić do poszczególnych części parku. Powstanie układ ciągów pieszych, ścieżka rowerowa (oba o nawierzchni mineralnej gliniasto-piaskowej), a także chodniki i jezdnia prowadząca do parkingu, gdzie zostawimy auto, wybierając się na wypoczynek.

Przewidziano tam też amfiteatr. Będzie to konstrukcja żelbetowa z siedziskami z drewna egzotycznego i nawierzchnią z kostki brukowej.
Powstaną też wybiegi dla psów: małych, średnich i dużych.

Zmieni się też otoczenie Stawu Kapitana. Powstaną tam dwa drewniane pomosty, stalowo-drewniany mostek i dwie drewniane kładki. Zaplanowano tam także nasadzenia drzew, bylin i traw, założenie trawników, a także renowację zbiornika wodnego.

W strefie aktywnego wypoczynku zaplanowano urządzenia do street-workoutu, siłownię zewnętrzną z urządzeniami do ćwiczeń i ścieżkę zdrowia o nawierzchni bezpiecznej ze zrębek drewnianych.

Co przewidziano dla dzieci? Powstaną place zabaw o bezpiecznej nawierzchni – jeden dla dzieci młodszych i drugi dla starszych. Oprócz tego będzie można tam skorzystać z górki saneczkowej, stołów do ping-pinga, stołów do piłkarzyków oraz stołów plenerowych z ławkami.

Pojawi się wiele elementów małej architektury. Będą to ławki parkowe, kosze na śmieci i psie odchody, stojaki na rowery, domki dla ptaków i nietoperzy. Tereny zieleni na JAR-ze mają zyskać LED-owe oświetlenie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *