Teren przy Forcie I i skwer przy św. Józefa. Co się dzieje z projektami budżetu obywatelskiego?

Box2 Interwencje Wiadomości
Tak niedawno wyglądał teren rekreacyjny, który miał być drugą Martówką dla osiedla Na Skarpie. . Fot. Łukasz Piecyk

Budżet partycypacyjny, obecnie zwany obywatelskim, może być fantastycznym narzędziem do zmiany najbliższego otoczenia. Może być też przekleństwem, które zmieni życie wnioskodawców w ciąg frustracji, gdy zrealizowana inwestycja nie ma dobrego gospodarza. Walające się śmieci, chwasty po pas i usterki to codzienność wielu projektów zrealizowanych dzięki głosom mieszkańców od Skarpy po Chełmińskie Przedmieście.

Elementy ogrodzenia wspaniała nasza młodzież wybiła dobitnie „z kopa” – pisał na Facebooku Zdzisław Wiśniewski, fotograf dokumentujący życie społeczne Torunia i przyjaciel toruńskich fortyfikacji. – Jedna wielka demolka. Pieniądze podatnika poszły w niwecz.

REKLAMA

Chodzi o projekt z 2018 r. Rubinkowo też chce mieć swoją „Martówkę” i teren przy Forcie I na Winnicy. Oprócz zniszczonego ogrodzenia i śmieci fotograf uwiecznił zarośnięte stanowiska RKB III. Czym ono jest?

Jest to unikatowa bateria armat typu nadbrzeżnego na betonowych przedpiesiach – czytamy na stronie toruńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. – Razem z bliźniaczą RKB II (ulokowaną po drugiej stronie drogi dojazdowej do Fortu I) stanowi jedyny na terenie Polski tego typu zespół umieszczony w głębi lądu.

Stanowiska zostały uszkodzone podczas budowy, na szczęście dzięki interwencji społeczników i konserwatora udało się ową destrukcję zatrzymać. Ciężki sprzęt zniszczył nawierzchnię baterii i pozostałości części jezdnych mechanizmu. Wykonawca naprawił szkody i mocno się tłumaczył. Jednak, jak czytamy w piśmie skierowanym do radnego Bartosza Szymanskiego – na firmę nie nałożono kary umownej. Urząd Miasta zaprzecza również, że cokolwiek zostało zniszczone. 

Inwestycja zakładająca stworzenie torów łuczniczych i terenu rekreacyjnego pochłonęła 360 tys. zł i – jeszcze w zeszłym tygodniu – nie nadawała się do użytku. Zapytaliśmy w magistracie, kto odpowiada za porządkowanie terenu przy Forcie I.

Utrzymanie placów zabaw od listopada 2019 r. należy do kompetencji Biura Ogrodnika Miejskiego – poinformował Adrian Aleksandrowicz z Urzędu Miasta Torunia. – Teren sprzątany jest dwa razy w tygodniu przez firmę pana Józefa Zakierskiego, a za utrzymanie urządzeń odpowiada firma Szok.

Równie trudna sytuacja miała miejsce na tzw. Wierzbowym Zakątku, czyli skwerze przy ul. św. Józefa 60, o którego ukończeniu informowaliśmy w ubiegłym roku. Ciekawy teren zieleni został wzbogacony o nawadnianie kropelkowe, łąkę kwietną, zioła, byliny, krzewy, drzewa i… od jesieni 2019 r. był sprzątany i pielony przez samych mieszkańców, w tym jednego radnego, a nawet harcerzy. Koszy na śmieci nikt nie opróżniał, a pomysłodawczyni projektu, Justyna Kardasz z Rady Okręgu Chełmińskie, słała do urzędu pismo za pismem w tej sprawie. Magistrat zaś od kilku miesięcy nie był w stanie zdecydować, kto odpowiada za ten obszar. Biuro Ogrodnika Miejskiego przerzucało odpowiedzialność na Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a ten odbijał piłeczkę w stronę specjalistów od zieleni. Dział prasowy magistratu jeszcze we wtorek twierdził, że ZGM wyraził zgodę na opiekę nad terenem i ma ją sprawować.

Węzeł gordyjski przeciął nowy wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, który odpowiada m.in. za zieleń. 

Uzgodniono, że utrzymaniem zakątka zajmie się Biuro Ogrodnika Miejskiego – napisał w środowe popołudnie Adrian Aleksandrowicz z działu prasowego magistratu. – W niedługim czasie teren zostanie uprzątnięty.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to nie koniec pozytywnych zmian w utrzymaniu zielonych inwestycji zrealizowanych z Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy również zabezpieczają sobie te kwestie – wiemy już, że wpłynęło kilka wniosków do tegorocznej edycji BO, które zakładają wyłącznie pielenie, uzupełnianie roślinności i podlewanie na terenach zieleni w Toruniu.

Tagged

1 thought on “Teren przy Forcie I i skwer przy św. Józefa. Co się dzieje z projektami budżetu obywatelskiego?

  1. Zapraszam na os. Solanki, gdzie z budżetu obywatelskiego posadzono w tym roku tuje odgradzając miejsce do rekreacji od pętli autobusowej. Tuje mają aktualnie piękny brązowy kolor, gdyż kompletnie uschły, a wokół nich porastają wysokie chwasty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *