W końcu przebudują ul. Wiązową. A co stanie się z zabytkowym wiązem?

Box2 Wiadomości
fot. Anna Zglińska

Drogowcy przygotowują się do przebudowy ul. Wiązowej na odcinku od ul. Podgórnej do Głowackiego. Ulica na 80-metrowym odcinku zostanie tak poprowadzona, żeby nie kolidowała ze 150-letnim wiązem.

Miejski Zarząd Dróg właśnie ogłosił przetarg na przebudowę 80-metrowego odcinka ul. Wiązowej od ul. Podgórnej do Głowackiego. Dzięki temu zmieni się nieco przebieg tej drogi – zostanie oddalona od zabytkowego wiązu.

W tej chwili – z uwagi na bezpieczeństwo – fragment ul. Wiązowej jest zatarasowany płotem i można się poruszać sąsiednim klepiskiem.

Po przebudowie będziemy mieć do dyspozycji dwa pasy o szerokości 2,5 m – odsunięte na wschód od dawnego przebiegu ul. Wiązowej. Pojawią się też miejsca parkingowe: 13 prostopadłych do jezdni, trzy równoległe i dwa dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki tym zmianom układ drogowy ma być przejrzysty i czytelny. Na tym odcinku będzie można się poruszać z prędkością do 30 km na godz.

Projekt przewiduje zachowanie zabytkowego wiązu polnego. Uwzględnia też nowe nasadzenia: trawniki, łąkę kwietną, pięć drzew, 413 bylin i 777 sztuk krzewów.

Prace na ul. Wiązowej zostały oszacowane na 420 tys. zł. Firmy zainteresowane realizacją tego zadania poznamy 4 lutego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace potrwają do końca lipca 2019 r.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *