ZUS: w Polsce legalnie pracuje ponad 622 tys. cudzoziemców

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

W Polsce mamy ponad 622 tys. legalnie pracujących cudzoziemców, z czego większość stanowią obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji – wynika z danych podanych przez ZUS. W województwie kujawsko-pomorskim cudzoziemcy zaliczyli ostatnio tendencję spadkową – jest ich obecnie ponad 22 tys.

Od lutego do kwietnia liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych zmniejszyła się w skali kraju o blisko 48 tysięcy. W województwie kujawsko-pomorskim jest to spadek o ponad 2 tysiące. 

Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są, więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub też pracują nielegalnie – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W województwie ubezpieczenia ZUS obejmują z kolei 22 tysiące obcokrajowców.

W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Bydgoszczy. Do 30 kwietnia odnotowano blisko 14 890 cudzoziemców. Z samej Ukrainy do pracy na terenie podległym bydgoskiemu oddziałowi przyjechało 12 495 osób. Drugą taką liczną narodowością w tym oddziale są Białorusini w liczbie 509 osób, a następnie Gruzini, których jest 219 osób. O połowę mniej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w naszym województwie jest w toruńskim oddziale ZUS. Tutaj do ubezpieczeń społecznych zgłoszono 7187 cudzoziemców, w tym 5318 obywateli Ukrainy, 327 obywateli Mołdawii oraz 315 obywateli Białorusi. – wymienia Krystyna Michałek.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *