101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Znamy plan wydarzeń

Box2 Wiadomości
Fot. Adam Zakrzewski dla UMT

W poniedziałek 18 stycznia minie 101 lat, odkąd Toruń powrócił do wolnej Polski. W tym roku obchody, ze względu na sytuację pandemiczną, będą skromne. Nie zabraknie jednak uroczystego złożenia kwiatów i armatniego salutu.

18 stycznia przedstawiciele władz miasta w imieniu mieszkańców złożą wieńce pod pomnikami Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego oraz gen. Józefa Hallera. O 14.30 Bractwo Kurkowe odda potrójny salut armatni na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Na ekranie, ustawionym przed CKK Jordanki, będzie wyświetlana kronika filmowa z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski. Od 15 stycznia na Rynku Nowomiejskich można także oglądać wystawę historycznych fotografii z tego okresu. 15 stycznia także wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe złożyli w imieniu mieszkańców Torunia znicze na grobach osób zasłużonych dla powrotu Torunia do wolnej Polski.

Od 16 do 18 stycznia można wziąć także udział w e-Quizie Wiedzy o Toruniu, przygotowanym przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Na najlepszych czekają nagrody: Albumy Niepodległy Toruń, gry Monopol i gadżety promujące miasto.

Tagged

5 thoughts on “101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Znamy plan wydarzeń

 1. Błękitny Generał = Maryjny Generał Józef Haller w Toruniu przebywał wtedy 21-13 stycznia 1920 roku.
  Cześć Jego Pamięci

 2. przepraszam – w dobie JAKIEJ “sytuacji Pandemicznej” ?!!
  , skoro żadnej “pandemii” nie ma. Covid, jako “wirus” nie został nawet wyizolowany, zmarłym “na covid” nie robi się sekcji zwłok, –
  Zrobiono PODMIANKĘ :
  modny covid – pod zwykłą sezonową Grypę, która o dziwo …. jakoś zupełnie zanikła…..

 3. Dwie osoby przebywały w Toruniu, w tym samym okresie czasu. Gen. Haller od dnia 21. do dnia 13. stycznia 1920 roku. Inna osoba przebywała w Toruniu standardowo, od dnia 13. do dnia 21. stycznia 1920 roku. To niby, ktòrego dnia mogli się spotkać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *