101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Znamy plan wydarzeń

Box2 Wiadomości
Fot. Adam Zakrzewski dla UMT

W poniedziałek 18 stycznia minie 101 lat, odkąd Toruń powrócił do wolnej Polski. W tym roku obchody, ze względu na sytuację pandemiczną, będą skromne. Nie zabraknie jednak uroczystego złożenia kwiatów i armatniego salutu.

18 stycznia przedstawiciele władz miasta w imieniu mieszkańców złożą wieńce pod pomnikami Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego oraz gen. Józefa Hallera. O 14.30 Bractwo Kurkowe odda potrójny salut armatni na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Na ekranie, ustawionym przed CKK Jordanki, będzie wyświetlana kronika filmowa z okresu powrotu Torunia do wolnej Polski. Od 15 stycznia na Rynku Nowomiejskich można także oglądać wystawę historycznych fotografii z tego okresu. 15 stycznia także wolontariusze Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe złożyli w imieniu mieszkańców Torunia znicze na grobach osób zasłużonych dla powrotu Torunia do wolnej Polski.

Od 16 do 18 stycznia można wziąć także udział w e-Quizie Wiedzy o Toruniu, przygotowanym przez Centrum Kultury Dwór Artusa. Na najlepszych czekają nagrody: Albumy Niepodległy Toruń, gry Monopol i gadżety promujące miasto.

Tagged

5 thoughts on “101. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Znamy plan wydarzeń

 1. Błękitny Generał = Maryjny Generał Józef Haller w Toruniu przebywał wtedy 21-13 stycznia 1920 roku.
  Cześć Jego Pamięci

 2. przepraszam – w dobie JAKIEJ “sytuacji Pandemicznej” ?!!
  , skoro żadnej “pandemii” nie ma. Covid, jako “wirus” nie został nawet wyizolowany, zmarłym “na covid” nie robi się sekcji zwłok, –
  Zrobiono PODMIANKĘ :
  modny covid – pod zwykłą sezonową Grypę, która o dziwo …. jakoś zupełnie zanikła…..

 3. Dwie osoby przebywały w Toruniu, w tym samym okresie czasu. Gen. Haller od dnia 21. do dnia 13. stycznia 1920 roku. Inna osoba przebywała w Toruniu standardowo, od dnia 13. do dnia 21. stycznia 1920 roku. To niby, ktòrego dnia mogli się spotkać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *