Bankructwo przez ogródek?

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Niepubliczne Przedszkole „Calineczka” przy ul. Osiedlowej w Toruniu jest jednym z kilku, ale z pewnością najbardziej szokującym przykładem nowej polityki w zakresie opłat za dzierżawę gruntów miejskich. Dzieci mogą stracić lasek, w którym się dotychczas bawiły, bo od września 2019 r. jego wartość wzrosła… niemal stukrotnie. W tej samej sytuacji jest wiele innych tego typu placówek.

Żeby dotrzeć do źródła problemu, trzeba cofnąć się do lat 90. XX w. Wówczas liczne przedszkola były zamykane przez magistrat. Dyrektorzy placówek stawali przed wyborem – albo zakładają firmę lub fundację i prowadzą przedszkole samodzielnie, albo stają się bezrobotni. Te placówki, które było stać, wykupiły budynki. Pozostałe dziś zastanawiają się, jak domknąć budżet: m.in. przedszkola „Krasnal”, „Pinokio”, „Bim Bam Bino” czy „Flisaczek”. Kwoty najmu wzrosły kilkudziesięciokrotnie w ciągu miesiąca. Przedszkola i prywatne szkoły pogrążają finansowo place zabaw i tereny zieleni wokół budynków. 

Mieliśmy spotkanie z panią dyrektor. Dowiedzieliśmy się, że dzieci najprawdopodobniej stracą dostęp do ogródka – mówi jeden ze zbulwersowanych rodziców z „Calineczki”. – Kwota najmu za ten lasek wzrosła z 72,45 zł do 6243,73 zł miesięcznie. To chyba najdroższe drzewa i trawa w Toruniu. Wygląda to tak, jakby miasto zaczęło zbierać na dziurę budżetową, ale czy musi to robić kosztem naszych dzieci? 

Zapytaliśmy o sprawę rzeczniczkę Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. 

Odnośnie stawek czynszu za najmowany lokal użytkowy i teren wokół budynku Przedszkola „Calineczka” przy ul. Osiedlowej wyjaśniam, że wynikają one z przepisów prawa miejscowego – odpowiada Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka ZGM. – W 2012 r. ZGM przejął nieruchomość w administrację i zawarł umowę najmu na czas nieokreślony. Od dnia umowy do końca sierpnia br. stawki czynszu były naliczane na preferencyjnych warunkach.

Od września stawki czynszu dla lokali użytkowych wynajmowanych na cel prowadzenia przedszkoli i szkół niepublicznych są ustalone na zasadach ogólnych zgodnie z zapisami umowy najmu. W umowie najemca ma wyraźnie określone, iż stawki czynszu od 1 września 2019 r. będą naliczane zgodnie z Uchwałą RMT nr 414/12 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad wynajmowania lokali użytkowych, garaży, powierzchni pod reklamy oraz nieruchomości lub ich części stanowiących własność Gminy Miasta Toruń, którymi gospodaruje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu, oraz zarządzeniem wydanym na jej podstawie. Powołane zarządzenie określa minimalne stawki czynszu za najem lokali i terenów administrowanych przez ZGM, nie są to stawki wolnorynkowe.

A co z zarzutem rodziców, że jest to zrzutka na dziurę budżetową? 

Zaznaczam, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych zakład budżetowy przeznacza przychody na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem zakładu oraz na remonty – wyjaśnia rzeczniczka ZGM. – Nie odprowadza finansów do budżetu miasta. 

Sprawdziliśmy obydwa zarządzenia prezydenta i uchwałę Rady Miasta. Pierwsze zarządzenie zakładało stopniowy wzrost opłat dla szkół i przedszkoli niepublicznych aż do września 2019 r., natomiast drugie w dość nieprecyzyjny sposób ustala stawki najmu w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Dlaczego nieprecyzyjnie? Żaden podpunkt nie przewidział, że można od miasta wynająć las albo plac zabaw czy inny teren zieleni. Najbliższe stanowi faktycznemu wspomnianych przedszkoli są dzierżawy ogródków przydomowych. To rozwiązanie byłoby zdecydowanie korzystniejsze – zamiast płacić za ogródek dla dzieci kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie, przedszkola wnosiłyby do ZGM kilka tysięcy, wymagałoby to jednak doprecyzowania przepisów.

Tereny wokół przedszkoli są niezbędne do ich funkcjonowania i nie można ich „oderwać” – dodaje Benz-Kostrzewska. – Tereny te nie mają charakteru ogródków przydomowych. Uważam, że temat został wyczerpany.


4 thoughts on “Bankructwo przez ogródek?

  1. Ty możesz sobie wyczerpywać temat Mercedes. A twoja pensja, za zbędne stanowisko pracy, to przypadkiem nie jest finansowana z tych czynszy?! A ty Mercedes wytwarzasz jakiś “produkt dodatni”? A może wy tam w ZGM, to NYGUSY jesteście i utrzymankowie rodzicòw toruńskich dzieci?! Wyczerpać, to ty sobie możesz wydobycie kopalin w miejsowej kopalni, ale nie temat opłat za grunty w Toruniu. Coś się wam za bardzo wydaje w tym ZGM. Wy nasi UTRZYMANKOWIE! Szczegòlnie jakiś tam rzecznik!! A niby co to za “zwierzę”-rzecznik prasowy ZGM?! A FUUJ!!

  2. Wypadek na Bydgoskiej przy stacji BP!! Bandyta uderzył autem w dziewczynkę na czerwonym przejeżdzie dla rowerzystòw!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *