Co na sesji? Prezydent o projektach uchwał

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

W czwartek 18 listopada odbędzie się jedna z ostatnich w tym roku sesji rady miasta. Tym razem radni pochylą się nad tematami . O projektach uchwał opowiedział dziś prezydent Michał Zaleski.

Ważną częścią posiedzenia radnych będą projekty uchwał dotyczące budżetu miasta. Chodzi tu o dwa dokumenty: projekt budżetu miasta na 2022 rok i wieloletnią prognozę finansową miasta na lata 2022-2050. Szczegóły na temat obu prezydent ma ujawnić na osobnej konferencji prasowej.

– Prognozy wskazują, że bez poprawy dochodowości budżetów samorządowych, będzie niesłychanie, ekstremalnie trudno wykonywać zadania, które wynikają z ustaw, statutów, oczekiwań i potrzeb. Z tego trzeba sobie zdawać sprawę – mówił o wieloletniej prognozie finansowej prezydent Michał Zaleski.

– Budżet ciągle jest zmieniany. Ciągle odkrywamy jakieś nowe informacje. Nie pamiętam budżetu, w którym byłoby tyle niepewności i koniecznych korekt. W sytuacji, kiedy coś wydaje się pewne, za chwilę niekoniecznie takie jest – dodawał.

Poza kwestiami budżetowymi na sesji poruszony zostanie także temat planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów przy ul. Sobieskiego i Waryńskiego.

– To plan, którego przygotowanie rozpoczęło się 11 lat temu. Chodzi o teren fortu Jakuba, Parku Glazja, cmentarza przy ul. Antczaka i części osiedla podchorążych – wyjaśniał prezydent. – Plan ogólny zakładał szeroką trasę drogową, tnącą sąsiedztwo wspomnianego fortu, przechodzącą nad fragmentem cmentarza w formie estakady i dalej między terenami wojskowymi a osiedlem. Tego rozwiązania planistycznego nie ma, rozwiązania drogowe pozostają takie, jak obecnie znamy.

Radni w czwartek zajmą się też projektami uchwał wymaganymi ustawowo. To m.in. program współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi czy ustalenie wysokości opłat za usuwanie pojazdów z dróg i ich przechowywanie.

– Program współpracy był już konsultowany z organizacjami i ostatecznie zostały ustalone szczególnie istotne priorytety – zaznaczał prezydent Michał Zaleski.

Wśród projektów uchwał znalazł się także pomysł, by podwyższyć kapitał zakładowy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

– Pozyskujemy środki finansowe z funduszu dopłat oraz z nowego systemu wsparcia dla budownictwa społecznego. Łącznie w tym trybie pozyskamy 4 522 500 zł. To środki z budżetu państwa, przekazywane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego – mówił prezydent.

Projekty uchwał jeszcze przed sesją pojawią się w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *