Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! [KONKURS]

Box2 Materiały partnera Wiadomości
Nagrodą w konkursie są czujki do wykrywania tlenku węgla.

Zmniejszenie liczby ofiar zatruć tlenkiem węgla, to główny cel ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, którą w naszym regionie kontynuują: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Jacek Kaczmarek.

– Czad nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest bowiem całkowicie niewyczuwalny przez nasze zmysły. Dlatego tak ważne dla bezpieczeństwa jest zamontowanie czujki, która może uratować życie. Wspólnie ze strażą pożarną przypominamy o tym niezmiennie od kilku lat – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W ramach kampanii, za pośrednictwem lokalnych mediów, m.in. bezpłatnie przekazane zostaną czujki, które trafią do rodzin z naszego regionu. Zakupione przy współpracy Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, urządzenia to czujki dwufunkcyjne, które wykrywają zarówno dym, jak i tlenek węgla.

– Urządzenia te posiadają wszelkie potrzebne atesty i certyfikaty. Sprawdzą się m.in. w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Pamiętajmy, że dzięki wyposażeniu w nie pomieszczeń, w których przebywają ludzie, możemy uchronić życie i zdrowie swoje oraz najbliższych – mówi starszy bryg. Jacek Kaczmarek.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?


Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

 • bezwonny,
 • bezbarwny,
 • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.


Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

 • nieszczelności,
 • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
 • wad konstrukcyjnych,
 • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

RADZIMY!
Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

 1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji.

Pytanie: Dlaczego czad nazywany jest cichym zabójcą?
Odpowiedzi prosimy kierować na adres redakcji.
Z grona odpowiadających wybierzemy 2 osoby, którym przekażemy czujki do wykrywania tlenku węgla.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *