Weekend w mieście nie musi być nudny. Muzea, teatry i sportowe areny będą tętnić życiem! [HARMONOGRAM]

Box2 Kultura
Fot. Tytus Szabelski / archiwum

Odliczamy godziny do weekendu! Ten toruński zapowiada się wyjątkowo. Liczne koncerty, spektakle, spotkania, warsztaty i wydarzenia sportowe towarzyszyć nam będą od piątku do niedzieli. Zobaczcie, na co warto się wybrać. Zestawienie przygotowało biuro prasowe Urzędu Miasta Torunia.

PIĄTEK 22.02. 

godz. 11:00 Finał ogólnopolskiego konkursu literackiego „Rynna Poetycka”, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Uroczysty finał nietypowego konkursu literackiego, połączony z wręczeniem nagród oraz prezentacją wyróżnionych utworów. W Toruniu „Rynna Poetycka”odbywa się po raz siódmy, wcześniej konkurs gościł w Krakowie. To tam Leszek Długosz, poeta i legendarny bard Piwnicy pod Baranami, zauważył, że krakowianie mają w zwyczaju wieszać ogłoszenia na rynnach. Postanowił wykorzystać ten sposób „publikacji” do promowania poezji. Od 2014 r. konkurs jest organizowany przez Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu. Wstęp wolny.

godz. 18:00 FotoGRAFIA: Fotografia a polityka, CSW
Fotografia jako najlepszy sposób dokumentowania wydarzeń, nierzadko sama uwikłana w wielką politykę. Prowadzenie: Zbyszek Filipiak. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Koncert wokalny grupy eRZetWu – Love, MDK 
Koncert młodzieżowego zespołu muzyki rozrywkowej, który zaprezentuje różnorodną twórczość współczesnych kompozytorów i zaśpiewa najpiękniejsze piosenki o miłości. Wstęp wolny.

godz. 18:00 Dariusz Grożyński – Inspirografia, do 15.03., Galeria Omega
Dariusz Grożyński jest artystą fotografikiem, członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, członkiem zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego. W swojej pracy kieruje się credo: „Fotograf, zanim przyłoży rękę do aparatu fotograficznego, musi wykazać się umiejętnością spojrzenia, aranżowania, widzenia. Dlatego fotografia to sztuka spojrzeń; łącząc z tymi umiejętnościami wrażliwość można przekroczyć próg rzemiosła, aby znaleźć się w przestrzeni twórczej. W świecie nieograniczonej artystycznej manipulacji rzeczywistością możemy z niezwykłą swobodą operować spostrzeżeniem, fascynacją, zauroczeniem”.  Organizator: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wstęp wolny.

godz. 19:00 Wakarecy Piano Duo – Dźwięki ze środka, Dwór Artusa
Uznany i nagradzany w kraju oraz za granicą duet fortepianowy. Artyści zaprezentują nowy program, w którym usłyszymy kompozycje S. Rachmaninowa, J.S. Bacha, F. Poulenca, M. Ravel czy W. Lutosławskiego. Dodatkową atrakcją będzie to, że fortepiany staną nie na scenie, ale pośrodku widowni, dzięki czemu będziemy jeszcze lepiej odbierać te dźwięki. Bilety: 20 zł (ulgowy), 30 zł (normalny).

godz. 20:00 19. Jazz Od Nowa Festival, do 23.02., Od Nowa
Iconoclast (USA), Sylwester Ostrowski & The Jazz Brigade (USA/PL/JAP). Bilety: 40 zł, 50 zł w dniu koncertu

SOBOTA 23.02. 

godz. 9:45 28. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters, Hala widowiskowo-sportowa Arena Toruń, ul. Bema
Blisko pół tysiąca zawodników stanie do rywalizacji w 28. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Dla większości z nich, a także dla organizatorów, będzie to próba generalna przed marcowymi mistrzostwami świata. Wstęp wolny.

godz. 10:00-18:00 Turniej Gier Strategicznych, także 24.02., MDK

godz. 16.30 Słodycz czekolady – rodzinne warsztaty kulinarne, Dom Muz, ul. Podmurna
Nowy cykl warsztatów kulinarnych. Uczestnicy zostaną zapoznani z historią czekoladyo raz poznają technologię jej otrzymywania i różne rodzaje. Następnie w silikonowych formach przygotują bazy do pralinek. Nauczymy się robić nadzienia: kokosowe, czekoladowe, chałwowe. W międzyczasie przygotujemy pralinki musli i migdałowe. Po wystygnięciu form napełnimy praliny nadzieniami. Wstęp 20 zł, zapisy: podmurna@dommuz.pl

godz. 16:30 Koncert Tanga – Piazzolla i Inni, sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, ul. Szosa Chełmińska 224/226
Koncert Primavera Quintet – młodych, ambitnych artystów, zafascynowanych muzyką Astora Piazzolliego. Nie zabraknie też tang innych kompozytorów, których dzieła znane są nie tylko melomanom. Zespół Primavera Quintet wystąpi w składzie: Katarzyna Sut (skrzypce), Sylwia Trendowicz (wiolonczela), Karol Janik (akordeon), Damian Palka (kontrabas), Błażej Szostak (fortepian). Bilety: dorośli – 15 zł, dzieci poniżej 14 lat – 8 zł, dzieci poniżej 7 lat – 1 zł.

godz. 18:00-21:00 Noc w Pałacu Meissnerów: Skarbiec tajemnic, OPP Dom Harcerza
Warsztaty rodzinne. W tym dniu ognisko zamieni się w wyjątkowe miejsce pełne tajemnic, zagadek i niespodzianek. Poszukiwaczy przygód zapraszamy na rodzinną wyprawę do Pałacu Meissnera. Będzie zagadkowo, zabawnie, a przede wszystkim twórczo. Zapraszamy wychowanków obecnych, przyszłych i tych jeszcze niezdecydowanych w każdym wieku. Wstęp wolny.

godz. 18:00-2:00 Milonga Piernikowa Zima, Dwór Artusa
Milonga Piernikowa zyskała już nie lada renomę w środowisku i stała się jednym z najważniejszych wydarzeń na mapie polskich imprez tangowych. Ponownie Sala Wielka zamieni się w pełen pasji klub dla tangheiros. Nie trzeba być jednak tancerzem, aby zajrzeć na milongę – część gości czerpie radość z tańca, część z możliwości spotkań towarzyskich, a część po prostu delektuje się muzyką i atmosferą. Bilety: 30 zł – przedsprzedaż, 35 zł – w dniu imprezy.

godz. 19:00 Aktorzy prowincjonalni – premiera, Teatr im. Wilama Horzycy
Sala prób w prowincjonalnym teatrze. Mikroświat wypełniony marzeniami, kłótniami i niespełnieniem. Zaglądamy tam, gdzie aktorzy ujawniają swoje najgłębsze pragnienia i rozczarowania. Do takiego właśnie miejsca przyjeżdża reżyser z Warszawy, który chce wystawić „Wyzwolenie” Wyspiańskiego. Ten dramat o wielkich ideach rozbudza ogromne oczekiwania i nadzieję, że uda się ze sceny choć jeden raz opowiedzieć o czymś bardzo ważnym. Twórcy spektaklu ironicznie i krytycznie przyglądają się środowisku artystycznemu i pytają o sprawczość sztuki. Jaka jest jej moc w czasach, w których demony nacjonalizmu i ksenofobii wychodzą na światło dzienne?
Spektakl w reżyserii Damiana Josefa Necia powstał na podstawie scenariusza „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland i Witolda Zatorskiego, rozbudowanego względem filmowego oryginału wątku „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, a także improwizacji oraz intymnego dziennika video aktorów Teatru Horzycy.

godz. 20:00 Skalpel Big Band, CKK Jordanki
Duet Skalpel to dzisiaj już klasyka europejskiego nu jazzu. Na dwóch pierwszych albumach, „Skalpel” i „Konfusion”, wydanych przez wytwórnię NinjaTune, zespół przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym. Obecnie Marcin Cichy i Igor Pudło prezentują Skalpel Big Band. Pomysłodawcą tego siedemnastoosobowego zamieszania jest Patryk Piłasiewicz, kompozytor i muzyk z Poznania. Podstawą jest  tu idea zespolenia nowego, akustycznego obrazu brzmieniowego kompozycji Skalpela z ich elektronicznym pierwowzorem i pozostawienie muzykom przestrzeni do improwizacji. Organizator: RandanGroup. Bilety w cenach 80, 100, 120 dostępne na: Empik Bilety

godz. 20:00 THMK – VivaУкраїнаТурПольща/ Thmk – VivaUkraine Tour Polska, Od Nowa
TNMK to ukraiński zespół wykonujący muzykę w stylach, hip-hop, rock i funk. Bilety: I tura – 65 zł dostępne na ticketos.pl 

godz. 20:00 19. Jazz Od Nowa Festival, do 23.02., Aula UMK
Zbigniew Namysłowski Quintet (PL), Walk Away feat. Urszula Dudziak (PL). Bilety: 50 zł,  60 zł w dniu koncertu.

godz. 20:00 mecz Budowlani Toruń – UNI Opole, Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK
Mecz 26. rundy fazy zasadniczej siatkarskiej I Ligi Kobiet.

NIEDZIELA 24.02. 

godz. 10:00-16:00 Turniej Gier Strategicznych, MDK

godz. 12:00 Mama wychodzi!, Muzeum Etnograficzne
Spotkanie dla mam na wystawie „Macierzyństwo od początku i bez końca. Antropologiczna opowieść”. W trakcie oprowadzania przez kuratorkę wystawy Aleksandrę Jarysz poznamy zróżnicowane wizerunki macierzyństwa prezentowane w sztuce ludowej i nieprofesjonalnej oraz sztuce współczesnej. Będzie czas na nieśpieszną rozmowę przy kawie o radościach, trudach, niespodziankach i potrzebach, które przynosi macierzyństwo. Prowadzenie: Olga Kwiatkowska. Bilety: 10 zł

godz. 15:00-19:00 Milonga – afterparty, Wejściówka 
Bilety: 10 zł

godz. 19:00 Ania Dąbrowska, CKK Jordanki
Uwielbiana przez polską publiczność artystka obdarzona jest wrodzonym talentem do tworzenia hitów o miłości. Muzyczne love story w jej wykonaniu zawsze chwyta za serce od pierwszych dźwięków. Ostatnie z nich, singiel zatytułowany „Serce nie sługa”, to piosenka promująca najnowszy film Filipa Zylbera o tym samym tytule. Ania Dąbrowska jest laureatką 9 Fryderyków, nagrała dotychczas 7 płyt, z których każda uzyskał status platynowej, potwierdzając jej niezwykłe wyczucie uniwersalnie przebojowych melodii, trafiających do serc wymagających słuchaczy. Organizator: Agencja Offside. Bilety w cenie: 80, 90, 120 zł. 

godz. 19:00 Pokaz Specjalny: Oscar Nominated Shorts, Od Nowa
Pokaz krótkometrażowych filmów aktorskich i animowanych nominowanych do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

REKLAMA

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.