Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu uratowany! Udało się zebrać astronomiczną sumę!

Kultura Polecamy Wiadomości
fot. strona facebookowa Domu Kultury na Bydgoskim

– Jeszcze liczymy, ale według wstępnych szacunków udało się nam zebrać 30 tys. zł – mówi Arkadiusz Wiśniewski z Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu. W niedzielę 9 grudnia w klubie Lizard King zorganizowana została akcja „Podaruj Domkultury! na Święta”, w której udział wzięli muzycy Tomasz Organek i Mariusz Lubomski.

Ogromne wzruszenie, szok i mnóstwo pozytywnych emocji – tak opisują niedzielne wydarzenie jego twórcy. W akcji uczestniczyło ponad 200 osób. Na finansowy sukces zbiórki składają się nie tylko wpływy z biletów, ale także pieniądze z przeprowadzonych w brawurowy i zabawny sposób licytacji.

REKLAMA

– Podczas aukcji licytowaliśmy obrazy, głównie akrylowe i olejne – dodaje Arkadiusz Wiśniewski. – Rekordową cenę uzyskała praca Agaty Przyżyckiej, która osiągnęła kwotę 2,2 tys. zł. Wśród przedmiotów były także wielowymiarowe płótna Marcina Chylińskiego, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych UMK, fotografie, a także wyjątkowe usługi, m.in. masaż dźwiękiem. Swój udział miał także Michał Bryndal, który przekazał nam swoją platynową płytę za album „Polka” Wojtka Mazolewskiego.

Aukcja pobiła rekordy, które padły w minionych czterech latach. Mimo że oficjalnych danych ze zbiórki jeszcze nie znamy, organizatorzy szacują, że udało się zebrać ok. 30 tys. zł. Same bilety to wpływ rzędu 6 tys. zł. Kwota ta pokryje deficyt, który posiada Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, a także koszty ogrzewania.

– Najważniejsze jednak, że uda nam się sfinansować zimowe ferie dla dzieci – zaznacza współorganizator akcji.

Dom Kultury działa z ramienia Fundacji Fabryka UTU. Połowę pieniędzy na jego funkcjonowanie przekazuje miasto. Resztę zorganizować muszą sobie sami. Piszą wnioski o dofinansowania ze środków zewnętrznych, rzadziej organizują zaś komercyjne imprezy.

Jednorazowy wpływ z akcji „Podaruj Domkultury! na Święta” to dla placówki bardzo duże wsparcie.

W jaki sposób Dom Kultury funkcjonować będzie w przyszłości? To wkrótce się okaże. W projekcie budżetu miasta zarezerwowane są konkretne kwoty na działalność tego typu placówek osiedlowych. Przed wyborami samorządowymi mieszkańcy Torunia złożyli do prezydenta petycję, pod którą podpisało się 800 osób, by finansowanie placówek z budżetu miasta zwiększyć z 50 do 70 proc.

– Działamy społecznie i pragniemy robić dla mieszkańców coś dobrego – podsumowuje Wiśniewski. – Nie chcemy każdego dnia przychodzić do pracy i zastanawiać się, czy jeszcze damy radę, czy starczy pieniędzy. Bardzo nas cieszy pozytywny odzew, który dostaliśmy po niedzielnej akcji – od mieszkańców i artystów. Tomasz Organek zapewnił, że jeżeli zechcemy zaprosić go do udziału w koncercie w przyszłym roku, na pewno się pojawi.

Jak obecnie można wesprzeć Dom Kultury na Bydgoskim Przedmieściu?

  • DK jest Organizacją Pożytku Publicznego, można przekazać mu swój 1 proc. z podatku PIT;
  • podjąć współpracę – można komercyjnie lub niekomercyjnie wynająć sale, by organizować na terenie placówki zajęcia artystyczne, warsztaty i spotkania;
  • przekazać materiały plastyczne – kredki, mazaki, papier – oraz środki czystości.

Tagged