IPH o budowie ECF Camerimage: deklarujemy wsparcie

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zarząd Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu zajął stanowisko w sprawie budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Organizacja poparła realizację inwestycji, uważając ją za oddziałującą na lokalną gospodarkę.

– Naszym zdaniem duża inwestycja, jaką jest budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu to inicjatywa wspierającą i promująca rozwój województwa i jako taka stanowi także inicjatywę gospodarczą, która może w przyszłości inicjować nowe działania biznesowe w regionie. Już na obecnym etapie jako instytucja otoczenia biznesu dostajemy zapytania o możliwości nawiązania przyszłej współpracy w zakresie udostępniania wysokiej jakości sprzętu, specjalistycznych przestrzeni i fachowej kadry – czytamy w stanowisku zarządu.

Powstanie obiektu, jak i sam Festiwal, mają być czynnikiem napędzającym toruńską gastronomię, hotelarstwo, turystykę oraz cały sektor podobnych branż. Ma to wpłynąć także na rozpoznawalność regionu, dając nowe możliwości przy nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

– Ponadto należy wspomnieć, że już sam proces budowlany stanie się, jak przewidujemy, możliwością rozwoju lokalnych firm budowlanych, które z pewnością staną się podwykonawcami lub dostawcami materiałów dla potencjalnego wykonawcy obiektu. Dodatkowo warto wskazać, że realizacja projektu przyniesie ze sobą utworzenie nowych miejsc pracy, zarówno w samym centrum filmowym, jak i w branżach pokrewnych, które odnotują znaczący wpływ przychodów w związku z możliwością obsługi imprez artystycznych – przekonuje zarząd IPH.

Ma to być szczególnie ważne w kontekście trwającej pandemii, która znacząco uderzyła w gospodarkę. Budowa ECF Camerimage pozwoli na rozwój lokalnego rynku.

– Chcielibyśmy, szczególnie jako środowisko gospodarcze, podkreślić, że jak każde tak ogromne przedsięwzięcie powinno posiadać przemyślany model biznesowy. Funkcjonowanie Centrum nie może być oparte jedynie na organizacji samego festiwalu Camerimage, ale zakładać długofalowe działania, zmierzające do komercyjnego wykorzystania powstałej infrastruktury. Jednocześnie deklarujemy wsparcie Gminy Miasta Torunia i chęć włączenia się w prace koncepcyjne w/w zakresie.

Uważamy, że potencjał jaki niesie ze sobą budowa Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu, w kolejnych latach po zakończeniu inwestycji, znacznie przewyższy wkład, jaki zostanie włożony na jego budowę – podsumowuje IPH.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *