Jak nie podniesiesz ręki, to się nie zatrzyma. Więcej przystanków “na żądanie”. Czy to dobry pomysł?

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Nowe rozkłady jazdy, korekty w rozkładach, zmiany statusu przystanków na tymczasowe, nowe postoje dla autobusów – to zmiany w toruńskiej komunikacji, które weszły lub za chwilę wejdą w tym miesiącu.

Od 1 grudnia linia autobusowa nr 25 jeździ według nowego rozkładu. Uwzględniają one wnioski zgłoszone przez pasażerów. Godziny odjazdów i czas przejazdu zostały dostosowane do obecnej sytuacji drogowej.

Na okres próby przystanki Elana A, Elana B, Urząd Celny i Chrobrego zyskały status przystanków “na żądanie” (żeby na nim wysiąść należy nacisnąć w pojeździe przycisk “stop” lub poinformować kierowcę, na przystanku zaś, żeby autobus się zatrzymał, trzeba dać znak podniesioną ręką).

Od 1 grudnia wprowadzone zostały też drobne korekty odjazdów tramwajów nr 2, 3 i 4 z pętli początkowych. Częstotliwość kursowania nie uległa zmianie. Nowe rozkłady linii nr 25 (zmieniono m.in. odjazd z pętli “Uniwersytet” z godz. 5.25 na 5.20, co umożliwi dojazd do pracy na teren Elany na godz. 6) i zmienionych linii tramwajowych znajdziemy na stronie internetowej MZK.

W związku ze zmianą organizacji ruchu na pl. Chrapka od piątku (7 grudnia) przystanki “Przy Kaszowniku” dla linii nr 15, 21, 22, 31, 35 i 37 w kierunku centrum oraz “Warneńczyka” w kierunku “Mazowieckiej” wróciły na stałe miejsca. Pozostałe przystanki pozostają w lokalizacjach tymczasowych.

Od niedzieli (9 grudnia 2018 r.) zostaną uruchomione dwa nowe przystanki na trasie linii nr 32: “Gałczyńskiego” zlokalizowany będzie na ul. Bema w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 7, a “Lisia n/ż” (na żądanie) – na ul. Lisiej, w okolicy sklepu spożywczego. Oba przystanki będą wprowadzone na trzymiesięczny okres próby.

Od niedzieli (9 grudnia) zostaną też wprowadzone poprawki w rozkładzie jazdy linii nr 20. Chodzi o dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców osiedla Glinki. Na wniosek pasażerów niektóre kursy zostały wydłużone do pętli “Glinki”, a część została skrócona do pętli “Poznańska”.

Zmieni się też status niektórych przystanków przy ul. Poznańskiej: “Gniewkowska” (dla linii nr 01, 10, 20, 29, 36 i 44), “Bliska” (dla linii nr 01, 10, 29 i 36), “Poznańska” (dla linii nr 20 i 44). Staną się one przystankami “na żądanie”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys