Już wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków w ramach Mieszkania Plus

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

Realizacją programu Mieszanie Plus w Toruniu zajmie się spółka MDR Toruń, której udziałowcem jest miejska spółka TTBS. Już wiadomo, kiedy ma się rozpocząć budowa pierwszych mieszkań na wynajem.

Toruń był jednym z pierwszych miast, które wyraziło zainteresowanie realizacją rządowego programu Mieszkanie Plus. Miasto prędko wskazało tereny, gdzie mogą być realizowane mieszkania na wynajem. Chodzi o dwa grunty: przy Okólnej 12 (30 tys. m kw.) i Inowrocławskiej 3 (12 tys. m kw.).

Realizacją budynków – łącznie ma powstać 300 mieszkań na wynajem – zajmie się spółka MDR Toruń z siedzibą w Warszawie. To spółka celowa założona przez Fundusz Mieszkań dla Rozwoju Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Bank Gospodarstwa Krajowego.

Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TTBS) stało się udziałowcem tej spółki po wniesieniu aportem wspomnianych gruntów w wysokości odpowiadającej wartości nieruchomości. Te dwie działki rada miasta przekazała TTBS na podstawie uchwały podjętej w grudniu 2017 r.

MDR Toruń zajmie się wyborem firmy, która wykona dokumentację projektową, uzyska pozwolenie na budowę i będzie pełnić nadzór autorski nad realizacją przedsięwzięcia. Po uzyskaniu niezbędnych decyzji spółka wyłoni wykonawcę, który wybuduje mieszkania. Cała inwestycja ma pochłonąć ok. 50 mln zł.

Kiedy rozpocznie się budowa mieszkań? W debacie prezydenckiej na antenie TVP Bydgoszcz wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski, że realizacja programu rozpocznie się w naszym mieście w przyszłym roku.

– Koszt budowy omawianych lokali zostanie poniesiony przez Fundusz Sektora Mieszkań na Wynajem Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK SA – informuje toruński magistrat na swojej stronie internetowej.

Budynki, które wyrosną w ramach programu, będą podpiwniczone. Mają się w nich znaleźć komórki lokatorskie, pomieszczenia dla wózków i rowerów. Każde z mieszkań (1-, 2- i 3-pokojowych) będzie posiadać balkon. W każdej klatce jeden lokal zostanie przystosowany dla niepełnosprawnych ruchowo.

Informacje o zasadach programu Mieszkanie Plus można znaleźć m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *