Koncerty, spektakle, wystawy i 27. Finał WOŚP. Tak w Toruniu spędzimy weekend! [PROGRAM]

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Nadchodzący weekend zdominują wydarzenia związane z 27. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na toruńskich scenach nie zabraknie jednak licznych koncertów, spektakli oraz mnóstwa emocji związanych z Europejskim Dniem Sportu. Zestawienie przygotowane zostało przez zespół prasowy Urzędu Miasta Torunia.

PIĄTEK 11 stycznia

REKLAMA

godz. 16:00-20:00 Muzyczne (Z)Granie Amatorów Miazga 2019, także 12.01., MDK
Czas warsztatowy

godz. 18:00 Otwarcie wystaw, Galeria Wozownia

 • Filip Wolak – Ponad zimą, do 17.02. Torunianin, laureat Piernikowej Alei Gwiazd 2018, a także wielu prestiżowych nagród fotograficznych: Sony World Photography Awards 2016 w kategorii „Architektura”, Prix de la Photographie Paris i International Photography Awards. Jego zdjęcia są owocem połączenia pasji latania z miłością do fotografii, a pokazywanie piękna świata widzianego z lotu ptaka to naturalna konsekwencja patrzenia na zwyczajne rzeczy z innej perspektywy. Filip Wolak wykorzystuje doświadczenia fotografa i pilota, tworząc wyjątkowe zdjęcia świata widzianego z góry. „Ponad Zimą” to przestrzeń, w której rzeczy przyjmują niecodzienne kształty, kontrastujące z czystym tłem ośnieżonej ziemi. Filip Wolak od 2000 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie rozpoczął swoją przygodę z awiacją, zdobywając zawodową licencję pilota. Dziś pracuje jako fotograf, a jego prace są publikowane w największych światowych tytułach. Za serię reportaży z klubów nocnych Nowego Jorku został wyróżniony tytułem Coolest Nightlife Photographer (Najfajniejszy Fotograf Sceny Klubowej) przez magazyn „Time Out New York” oraz Most Influential (Najbardziej Wpływowy) przez „Lens Magazine”.
 •  Filip Pręgowski – Horyzont zdarzeń, do 24.02. Horyzont zdarzeń jest pojęciem z zakresu kosmologii, oznaczającym powierzchnię wokół czarnej dziury. Wystawa jest próbą wyobrażenia rzeczywistości, które istnieją, lecz znajdują się poza zasięgiem naszego doświadczenia. Prezentuje prace z cyklów malarskich i graficznych, inspirowanych tęsknotą za światami istniejącymi niewyobrażanie daleko. Filip Pręgowski – urodzony w 1973 roku, studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK konserwację dzieł sztuki. Zajmuje się malarstwem, teorią sztuki, historią i teorią krytyki artystycznej. Autor publikacji na temat sztuki współczesnej; do jego głównych zainteresowań badawczych należy współczesne malarstwo amerykańskie.
 • Agnieszka Błędowska – Rozproszone strategie, do 24.02. Wystawa obiektów, obrazów, wydruków oraz unikatowych gier planszowych inspirowanych aktualnymi wydarzeniami. Tytuły poszczególnych prac i ich motywy przewodnie odpowiadać będą pojęciom występującym w mechanice gier planszowych: kontrola obszaru, rozgrywka asymetryczna, drużyny i sojusze, ruch z punktu do punktu, podnieś i dostarcz, odgradzanie, igranie z losem. Agnieszka Błędowska w latach 1988–1993 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. W latach 1993–2003 asystentka w Pracowni Intermediów w Instytucie Sztuk Wizualnych w Zielonej Górze, w latach 2005–2015 starszy wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie, a w latach 2007–2017 adiunkt na Wydziale Artystycznym w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Od 2017 adiunkt w Katedrze Wzornictwa ZUT w Szczecinie.

Wernisaż: wstęp wolny

godz. 18:00 Zabawa zabawa – pokaz filmu z udziałem autorki Kingi Dębskiej, CSW 
Najnowsze dzieło twórców hitu „Moje córki krowy”. Po seansie spotkanie z reżyserką i scenarzystką, Kingą Dębską. Bilety: 12 / 14 zł

godz. 19:00 Saxmania 2019 – Mistrzowie saksofonu, Dwór Artusa
Koncerty z cyklu Saxmania to stały punkt w kalendarzu kulturalnym Dworu Artusa. Tegoroczne święto saksofonu odbędzie się pod hasłem Mistrzowie saksofonu, a gościem specjalnym będzie saksofonista Maciej Sikała, który wystąpi z towarzyszeniem Acoustic Quartet. Tradycyjnie nie zabraknie też występu uczniów Dariusza Zaleśnego – pomysłodawcy wydarzenia. Usłyszymy utwory takich kompozytorów jak: A. Piazzolla, H. Ackerman, R. Planel, J.F. Haendel, Cl. Debussy, I. Gotkovsky. Bilety: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny

godz. 19:00 Koncert Karnawałowy – Karnawał rzymski, koncert TOS, CKK Jordanki
Wystąpią: Łukasz Ratajczak – tenor, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Roberto Gianola – dyrygent (Włochy). W programie: H. Berlioz – Uwertura koncertowa Karnawał rzymski op. 9, P. Czajkowski – Kaprys włoski op. 45, M. Rimski-Korsakow – Kaprys hiszpański op. 34, Popularne pieśni kompozytorów włoskich, m.in. O sole mio; Funiculi Funicula
Bilety: 40 zł, 30 zł ulgowy

godz. 20:00 WOŚP z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, Od Nowa
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra z Wydziałem Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Inicjatywa jest prosta: dancing z największymi tanecznymi hitami lat 2000, licytacje i liczne konkursy przygotowane przez organizatorów. Wstęp: 5 zł, wrzucane do wośpowej puszki

godz. 21:00 Koncert: Adi Nowak + Afterparty Rap Przelotka, Klub NRD
Koncert premierowy promujący najnowszy album „KOSH”. Unikalna charyzma, bezpruderyjność w wyrażaniu myśli, artystyczna dojrzałość i nieprzewidywalność, perspektywa uczestnika życia – zawadiackiego młodzieniaszka płynnie wchodzącego w dorosłość – i jego obserwacje ubrane w najwyższej jakości gry słowne, zostają wyrzucone do „Kosha”. Nie zabraknie też utworów z poprzednich płyt. Bilety via Going: 35, 40 zł. Wstęp 14+ (z opiekunem), 16+ (ze zgodą rodzica)

SOBOTA 12 stycznia

godz. 9-19 Wiosłowanie dla WOŚP
Toruńskie orkiestrowanie rozpocznie już 12 stycznia (sobotę). W galerii Atrium Copernicus przy ul. Żółkiewskiego w godz. 9-19 odbędzie się „Wielkie Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”.

Do walki na ergometrach wioślarskich stanie siedem miast: Toruń, Warszawa, Poznań, Lublin, Gdańsk, Bydgoszcz i Szczecin. W przedsięwzięciu udział wezmą medaliści olimpijscy, mistrzowie świata i Europy, którzy „popłyną” w Sztafecie Gwiazd, a także znane postaci naszego regionu m.in. Michał Zaleski, Piotr Całbecki, Marcin Czyżniewski, Zbigniew Fiderewicz, Andrzej Rakowicz, Iwona Michałek, Joanna Scheuring-Wielgus i wielu innych.

godz. 12:00 Bieg dla WOŚP, start koło Przystani Toruń
Celem biegu jest popularyzacja aktywności fizycznej i wsparcie akcji Fundacji WOŚP „Policz się z cukrzycą” oraz Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Trasa została wytyczona ulicą ks. Jerzego Popiełuszki i alejkami Parku Miejskiego. Na czas biegu mogą wystąpić utrudnienia w ruchu, apelujemy o ostrożność. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie MARMEL.

godz. 12:00-18:00 Muzyczne (Z)Granie Amatorów Miazga 2019, MDK
Prezentacje konkursowe

godz. 12:00 Wyprawa w głąb sztuki, CSW
Warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Malarstwo wciąż żywe”, część 3: ekspozycja prac Joachima Elzmanna. Zapraszamy na wyprawę w głąb kolorów, faktur i technik malarskich, od których aż zakręci się Wam w głowach niczym w kole barw! Kto chce mieć kolorowy nastrój – koniecznie musi się z nami wyprawić na arcyciekawe działania plastyczne.
Prowadzenie: Dorota Sobolewska.Dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z opiekunami. Wstęp: 10 zł/os., zapisy: eduakcje@csw.torun.pl lub 56 610-97-16

godz. 15:00 Zza kulis. Anegdoty. Odc. 4, Wejściówka
Suflerki i inspicjentki zdradzą prawdziwie zakulisowe historie z pracy w Horzycy. Niektóre mogą być śmieszne, niektóre wręcz zatrważające. Choć sufler nie ma już dziś budki w teatrze, wciąż ma swoje niezbędne miejsce zarówno na próbach, jak i na każdym przedstawieniu. Bez podpowiedzi suflera, czy suflerki niejeden spektakl mógłby się zawalić. Ich pamięć z założenia musi być szczególna, a ich skupienie wybitne, warto więc posłuchać wyznań suflerów i suflerek.
Miejsce: Wejściówka. Wstęp wolny

godz. 16:00 Spotkanie z fotografem Filipem Wolakiem, Galeria Wozownia
Rozmowa i projekcja slajdów z pracami niepokazywanymi na wystawie. Wstęp wolny

godz. 17:00 Gala łyżwiarska Mentor Toruń Cup 2019, Tor-Tor
350 zawodników: solistów, solistek i par tanecznych z 35 krajów będzie walczyć o medale oraz cenne punkty rankingowe. Zmagania tancerzy będzie można oglądać codziennie od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Wstęp na zawody jest bezpłatny. W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się gala finałowa w wykonaniu najlepszych zawodników z całego świata. W ten wyjątkowy wieczór na tafli zaprezentują się medaliści zawodów w swoich najlepszych programach. Występom towarzyszyć będzie piękna sceneria – muzyka i kolorowe światła, które stworzą niepowtarzalny klimat wydarzenia. Lodowisko podczas gali będzie ogrzewane. Wstęp bezpłatny.

godz. 18:00 Karnawałowa Gala Operowo-Operetkowa – Sonori Ensemble, Dwór Artusa
Koncert przywodzący na myśl najwspanialsze tradycje operowe. W programie znajdą się sceny z oper: „Traviata”, „Lakme”, „Carmen”, „Don Giovanni”, „Opowieści Hoffmanna”, „Rigoletto” i wielu innych. Będzie to pełna emocji i wzruszeń uczta muzyki klasycznej w towarzystwie sześciu znakomitych solistów scen operowych z Pragi, Krakowa i Wrocławia. Popisom śpiewaków towarzyszyć będzie wirtuozowska, brawurowa gra fortepianowa.
Bilety: 50 zł ulgowy, 60 zł normalny. Organizator wydarzenia: Sonori Ensemble

godz. 18:00 Premiera filmu: Wiatr we włosach, Od Nowa
Film dokumentalny o polskich motocyklistach, a co ważniejsze o ich pasji. Różni ludzie, pracujący w różnych zawodach, w różnym wieku, ale łączy ich jedno, pasja do motocykla. Twórcami filmu jest piątka młodych filmowców studiujących razem w jednej z Warszawskich szkół filmowych, w składzie: Adrianna Szczeblewska – reżyser i producent, Nadia Jarosz – drugi reżyser, Joanna Suchożebrska – montaż, Bartłomiej Mania – operator, Michał Krajewski – operator

NIEDZIELA 13 stycznia

godz. 10:00 Drużynowe Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Szachach, także 27.01., OPP Dom Harcerza
Wstęp wolny

godz. 10:00-22:00 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Rynek Staromiejski i inne miejsca

Scena na rynku:

 • godz. 10:00-14:00 blok dziecięcy, wystąpią min. Mała Rewia, Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Toruniu, autorski Pokaz Mody Jarka Kamińskiego (krawiec Baja Pomorskiego)
 • godz. 12:00 uroczyste odegranie Hejnału Toruńskiego
 • Turniej Miast
 • godz. 12:30 składanie puszek na czas
 • godz. 14:00 Jubileuszowa Wielka Ściskawa
 • godz. 16:15 układanie puzzli na czas
 • godz. 15:00-22:00 Koncerty: raper Małpa, Avtomat, Manchester, Kobranocka
 • godz. 20:00 Światełko Do Nieba (spotkanie z szefami Sztabu WOŚP w Toruniu z minionych 25 lat)

Ponadto: pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej, konkurs na najlepsze przebranie wolontariusza, a o godz. 17:00 w MDK – koncert chóru A.R.Gentum pod muzycznym kierownictwem Ariela Radomińskiego  

godz. 12:00 Orkiestrowa Rowerowa Masa Krytyczna, start z Rynku Nowomiejskiego
Przed wyruszeniem na toruńskie ulice uczestnicy będą licytować akcesoria ufundowane przez toruńskie sklepy rowerowe, m.in. zapięcia, komplety lampek, licznik, zestaw kawy dla rowerzystów i inne przydatne gadżety. Zysk w całości zostanie przeznaczony na WOŚP. Trasa przejazdu liczy około 11 km. Wyjątkowo przejazd zakończy się na terenie III Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Raszei 1, gdzie swoją siedzibę ma Sztab na Skarpie. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

godz. 13:00-16:30 Europejski Dzień Sportu, lodowisko na Rynku Staromiejskim
Toruń – Europejskie Miasto Sportu 2019 – zaprasza na zimową edycję Europejskiego Dnia Sportu. Na lodowisku pod ratuszem pojawią się reprezentanci różnych dyscyplin sportu: hokeiści i koszykarze Energii Toruń, łyżwiarze figurowi Axla Toruń, zawodnicy Toruńskiego Klubu Curlingowego, tenisiści stołowi, piłkarze, laskarze i wioślarze AZS UMK. W programie imprezy: pokazy, treningi, konkursy z nagrodami, dyskoteka na łyżwach i wykonanie pamiątkowej fotografii z drona, na której uczestnicy zaprezentują logotyp Torunia jako „Europejskiego Miasta Sportu 2019″. Atrakcją wydarzenia będzie udział torunianina Łukasza Korzestańskiego, zawodnika Red Bull Crashed Ice, uczestnika najbardziej prestiżowej serii ekstremalnej jazdy na łyżwach – ice cross downhillu. Wstępem na lodowisko będzie datek do puszek wolontariuszy WOŚP. 

godz. 16:00, 17:15 Czas dla Nas: Tango z Dziadkiem, koncert TOS, CKK Jordanki
Cykl koncertów dla dzieci z opiekunami. Bilety: 40 zł rodzinny (2+1), 20 zł dorosły, 10 zł dziecko

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.