Książnica Kopernikańska dygitalizuje czasopisma z lat 20. i 30. Będą dostępne on-line

Wiadomości
fot. Książnica Kopernikańska w Toruniu

Książnica Kopernikańska w Toruniu rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu “Kujawsko-pomorska prasa cyfrowa 1920”. Jego celem jest bezpłatne udostępnienie on-line wyselekcjonowanych czasopism regionalnych z lat 1920-1939.

Przed pracownikami Książnicy Kopernikańskiej stoi ambitny cel. Do końca roku zamierzają oni zdigitalizować, opracować i bezpłatnie udostępnić wyselekcjonowane ze swoich zbiorów czasopisma. Chodzi o regionalne tytuły takie, jak “Express Pomorski”, “Codzienny Express Pomorski”, “Ziemię Pomorską” i “Głos Wąbrzeski”, wydawane w latach 1920-1939. Będą one dostępne dla czytelników w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej.

Projekt jest w naszym zamyśle oryginalną i nowoczesną formą uczczenia 100. rocznicy powrotu Torunia i Pomorza do odrodzonej Rzeczypospolitej. Czasopisma, które dygitalizujemy stanowią bezcenne źródło informacji o regionie i Polsce w latach 1920 – 1939. Informacje te mogą posłużyć do celów naukowych, edukacyjnych i popularyzatorskich – wyjaśnia Marek Ospalski, kierownik ds. promocji w Książnicy Kopernikańskiej.

Projekt jest współfinansowany przez marszałka województwa w kwocie 33 tys. zł oraz przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 57.6 tys. zł.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *