Mery Spolsky wyróżniona Nagrodą Artystyczną imienia Grzegorza Ciechowskiego
Piosenkarka Maria Żak, znana pod pseudonimem Mery Spolsky, otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Wyróżnienie to przyznawane jest od 2002 roku młodym artystom, którzy czerpią inspiracje z różnych dziedzin kultury.
Nagrodę ustanowiono w hołdzie zmarłemu 22 grudnia 2001 roku Grzegorzowi Ciechowskiemu, muzykowi, kompozytorowi, autorowi tekstów, lidera legendarnej Republiki. To właśnie w Toruniu rozpoczynała się kariera tego wokalisty.
Zarówno zespół Republika, jak i Grzegorz Ciechowski, są ikonami na kulturalnej mapie Torunia. Jesteśmy z ich twórczości niezwykle dumni, jak również z faktu, że to właśnie w naszym mieście narodził się zespół, który piął się po szczytach muzycznej kariery – mówił zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. – Torunianie pamiętają o fenomenie Republiki i Grzegorza Ciechowskiego nie tylko poprzez przyznawaną nagrodę. W naszym mieście znajdziemy wiele akcentów z nimi związanych, mamy: plac Grzegorza Ciechowskiego, Katarzynkę Republiki w Piernikowej Alei Gwiazd, tablicę w Dworze Artusa upamiętniającą zespół czy też mural z wizerunkiem Obywatela G.C. na budynku przy ul. Reja.
W tym roku nagrodę otrzymała Maria Żak, znana jako Mery Spolsky, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka muzyczna oraz projektantka ubrań. Jak czytamy w uzasadnieniu kapituły nagrody:
Nagroda dla Mery Spolsky, jednej z najciekawszych osobowości polskiej sceny muzycznej, przyznana została: za wszechstronność, artystyczną wyrazistość, sceniczną oryginalność, lekkość w łączeniu różnych dziedzin sztuki – muzyki, literatury, poezji, mody i performance’u. Za pełne szaleństwa płyty i rozsadzające energią koncerty skrzące się bogactwem barw i motywów, za szczerość i bezkompromisowość w podejmowaniu tematów. Ponadto za finezyjną zabawę słowem, za niepokorny debiut książkowy „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj” i niezwykłą formę jej prezentacji oraz, że, wbrew tytułowi, zaraża radością życia. W końcu za niezwykłą świadomość spójności formy, treści i przekazu artystycznego w duchu patrona nagrody.
Sama wyróżniona wspomniała, że od lat jest zafascynowana życiem i twórczością Grzegorza Ciechowskiego.
Nie ukrywam, że Toruń jest dla mnie bardzo ważnym miejscem ze względu na Grzegorza Ciechowskiego, bo jestem jego „psychofanką”. Kiedy w wywiadach zadawane jest mi pytanie: kim się inspirujesz, czego słuchasz, zawsze odpowiadam: Ciechowski, Republika, utwór „Śmierć na pięć” – stwierdziła Maria Żak, Mery Spolsky. – Grzegorz Ciechowski inspirował i cały czas mnie inspiruje do pisania po polsku, stąd też nazwa mojego projektu „Mery Spolsky”. Dzięki jego muzyce zrozumiałam, że nasz język można w bardzo ciekawy i plastyczny sposób zapodać, jest moim mentorem od zabawy z językiem. Dlatego też nagroda ta jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.
Dziennikarz Mariusz Składanowski powiedział podczas konferencji prasowej, że brano pod uwagę także kandydaturę rapera Szczyla oraz wokalistki Kaśki Sochackiej. Wyboru laureatki tegorocznej nagrody dokonali: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski, Agnieszka Szydłowska. Wśród laureatów są m.in.: Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, zespół Tęskno, Ralph Kamiński. W ubiegłym roku nagrodę odebrała Kasia Lins.
Uroczyste wręczenie nastąpi 17 grudnia w Auli UMK podczas koncertu specjalnego pamięci Grzegorza Ciechowskiego.
zdejmij kaganiec
26 listopada 2021 @ 13:35
Zdejmijcie te kagańce……festivalu Hipokryzji.
Nie dajcie się Brać za twarz