Weekend w Toruniu [SOBOTA]
Zebraliśmy dla Was najciekawsze wydarzenia, jakie będą miały miejsce dziś w Toruniu. Sprawdźcie, co będzie działo się w sobotę 27 kwietnia w naszym mieście. Poniżej zamieszczamy harmonogram wydarzeń w ten weekend w Toruniu.
godz. 8:45, Wędrówki rodzinne z PTTK – Jedwabno, zbiórka: przy platformie przesiadkowej MZK w al. Solidarności
Z miejsca zbiórki przejazd autobusem linii nr 111 do miejscowości Rogówko. Wędrówka będzie przebiegała na trasie: Rogówko, Jedwabno, Lubicz Dolny, Małgorzatowo, Bielawy, z zakończeniem na pętli MZK przy Olimpijskiej. Długość całego przejścia pieszego wyniesie około 14 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech. Udział bezpłatny, brak zapisów, dla każdego.
godz. 10:00, Rajd rowerowy „ Flisackim Szlakiem”, zbiórka: Rynek Staromiejski, przy pomniku Flisaka
Rok 2024 w Toruniu to rok upamiętniający tradycje flisactwa w mieście. Z tej okazji odbędzie się turystyczno-krajoznawczy rajd rowerowy „Flisackim Szlakiem”. Podczas rowerowej przejażdżki toruński przewodnik Paweł Bukowski zaprezentuje flisackie tradycje związane z Toruniem. Te – podobnie jak toruńska starówka – zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Czas trwania rajdu to około 2,5 godziny. Trasa liczyć będzie około 10 kilometrów. Finałem rajdu będzie krótki quiz historyczny z drobnymi nagrodami. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
godz. 11:00, Sympozjum towarzyszące 11. Międzynarodowej Wystawie Rysunku Studenckiego „Rysować teraz”, Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20
Wstęp wolny. Program wydarzenia.
godz. 12:00, Zwiedzanie Dworu Artusa, Rynek Staromiejski 6
Wizyta w salach Dworu Artusa – pełnych luster, kryształowych żyrandoli i niezwykłych historii to wspaniała rozrywka dla starszych i młodszych. Dwór Artusa to centrum kultury oraz zabytek historyczny i architektoniczny. Powstał w XIV wieku i przez stulecia pełnił ważne funkcje. Z budynkiem związany jest szereg wspomnień, historii i opowieści, które znacznie ułatwiają zrozumienie Torunia jako ośrodka handlu, gospodarki i sztuki. Obecnie w wyjątkowych wnętrzach Dworu Artusa odbywają się koncerty, spektakle, bankiety i konferencje. Bilety dostępne online.
godz. 12:00, W świecie bajek i opowiadań – koncert, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15
Pokaz wokalno-teatralny pt. „ W świecie bajek i opowieści” przygotowany przez grupy: Hopsasanka, Musicall oraz Poszukiwacze.
godz. 12:00, Street photo – warsztaty fotografii ulicznej, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Limit miejsc – 15 osób. Zapisy: mateusz.matyasik@csw.torun.pl. Bilety: 50 zł
godz. 12:00, Arcydzieła malarstwa: Angelika Kauffmann – kobieta przy sztaludze, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Angelika Kauffmann, jedna z najsławniejszych artystek w historii, pracowała początkowo jako asystentka swojego ojca tworzącego freski. Była wszechstronnie utalentowana: malowała portrety i sceny mitologiczne, grała i śpiewała, mówiła w czterech językach. Początkowo jej kariera rozwijała się we Włoszech, ale wkrótce malarka dotarła również do Wielkiej Brytanii, gdzie została jedną z dwóch kobiet-założycielek Królewskiej Akademii Sztuk. Po powrocie do Włoch osiadła w Rzymie, a jej dom stał się miejscem spotkań artystów i koneserów sztuki z całej Europy. O artystce dowiemy się więcej podczas spotkania na żywo w sali audiowizualnej w nowym budynku i transmisja na Facebooku Centrum Literatury CSW. Prowadzenie: Alicja Jakubowska. Wstęp wolny.
godz. 13:00, Galeria Malarstwa i Rzeźby Polskiej od końca XVIII do początku XXI wieku – oprowadzanie kuratorskie, Ratusz Staromiejski
Pani kustosz Anna Kroplewska-Gajewska poprowadzi przez fascynujący świat polskiego malarstwa i rzeźby. Podczas oprowadzania będziecie mieli okazję poznać tajniki artystycznych technik, historię poszczególnych dzieł oraz ich miejsce w kontekście polskiej sztuki. To niepowtarzalna okazja do zgłębienia, zrozumienia i zanurzenia się w świat kultury. Udział w oprowadzaniu kuratorskim po wystawie zawiera się w cenie biletu wstępu do Muzeum.
godz. 15:00, Chwaściory – spacer zielarski, zbiórka przy Pomniku Żołnierzy Wojsk Balonowych w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu
Spotkanie z miejscowymi roślinami. Zabierzcie ze sobą notatnik, długopis, koszyk lub lnianą torbę, dla chętnych nożyczki i lupę – to pomoże lepiej zapoznać się z roślinami. Koszt: 50 zł/osoba, dzieci poniżej 13. roku życia – 25 zł. Zapisy: wydarzenie na Fb.
godz. 17:00, Wiosna RPG-owa, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8
Chcecie poznać, czym są gry fabularne? Ruszyć na wspaniałą przygodę wraz z drużyną współgraczy? Wspaniali MG z @Karczmy Warownia przygotowali sześć sesji RPG w różnym klimacie i skierowanych do różnych grup wiekowych. Obowiązują zapisy.
godz. 18:00, Thai Day 2024, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Dni z Tajlandią – pokaz filmów „Ocaleni”, reż. Tom Waller (godz. 18:00) i „Mediu” Medium (Raang Song), reż. Banjong Pisanthanakun (godz. 20:00). Cena biletów na pokazy kinowe: 12 zł.
godz. 20:00, Clodie – koncert, Kombinat Kultury, ul. Podmurna 1/3
Clödie to utalentowana młoda artystka, obdarzona drapieżnym i niecodziennym głosem, która wystapiła m.in. w IV edycji The Voice of Poland. Na scenie jest wulkanem energii. Jej charakterystyczna barwa głosu, charyzma i pozytywna energia podczas występów na żywo porywają publiczność. Bilety dostępne online.