Mamy to! Toruń będzie Europejskim Miastem Sportu

Box2 Sport Wiadomości
Mariola Soszyńska i Michał Zaleski po ogłoszeniu decyzji, fot. WG

Tę decyzję ACES Europe dziś o godz. 11 ogłosił prezydent Torunia Michał Zaleski przed wejściem do hali przy ul. Bema. Miasto oficjalnie odbierze tytuł na gali 4 grudnia w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego.

 
– Konglomerat naszych sportowych dokonań pozwala nam w tym roku mówić: Toruń miastem sportu, a w roku przyszłym będziemy mówić o naszym mieście jako Europejskim Mieście Sportu – mówi Zaleski. – To wielki sukces torunian. To akceptacja dla wieloletnich poczynań samorządu lokalnego i wielu podmiotów działających na terenie Torunia na rzecz rozwoju toruńskiego sportu.
To honorowy tytuł. – Akceptacja i porównanie z innymi kandydatami oraz miastami – podkreśla prezydent i zauważa, że EMS są wyłanianie od 2001 r.
 
Jakie mogą z tego płynąć korzyści? Miasto może pozyskać unijne fundusze m.in. na działania promocyjne bądź organizację imprez sportowych. Preferowane są jednak wspólne inicjatywy miast noszących takie tytuły.
 

Komisja ACES Europe wzięła pod lupę 10 kryteriów m.in. infrastrukturę sportową, działalność klubów i stowarzyszeń, aktywność sportową torunian, funduszy podejmowanych przez miasto w celu promocji zdrowia i integracji przez sport, wydarzeń sportowych pozyskanych przez miasto na najbliższe lata.

REKLAMA

– Od komisji usłyszeliśmy same pozytywy np. nastawienie Torunia na sport dzieci i młodzieży. To zdaniem komisji było bardzo ważne – mówi Zaleski.

ACES Europe to organizacja pozarządowa z siedzibą w Brukseli. Od 2001 r. przyznaje nagrodę Europejskiej Stolicy, Miasta lub Społeczności Sportu dla miasta wyróżniającego się wysokim poziomem kultury fizycznej, propagującego zasady fair-play, zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną, budowaniem poczucia wspólnoty, włączenia społecznego poprzez sport oraz czerpania satysfakcji z uprawiania sportu.

W 2018 r. tytuły miasta sportu otrzymały m.in. Kielce z Polski, Arnhem z Holandii, Banja Luka z Bośni, Bassanodeal Grappa, Forli i San Remo z Włoch, Braga z Portugalii, San Lucia, Antequera, Guadakajara i San Cugat del Valles z Hiszpanii, Differdange z Luksemburga, Cluj z Rumunii, Foligno z Włoch, Kłajpeda z Litwy, Kortrijk z Belgii, Maribor ze Słowenii, Nitra ze Słowacji, Pau z Francji.

Dotychczas cztery polskie miasta zostały laureatami konkursu. W 2008 r. Europejską Stolicą Sportu była Warszawa. Wśród społeczności lokalnej w 2015 r. zwyciężyło Olecko w województwie warmińsko-mazurskim, a rok później Rewal w zachodnio-pomorskim.

Więcej o konkursie na EMS 2019 pisaliśmy tutaj:

Toruń Europejskim Miastem Sportu 2019?

Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *