Marsz Równości zachęca do udziału w akcji “Napisz list do Rektora!”

Box1 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Marsz Równości w Toruniu organizuje akcję „Napisz list do Rektora!”. – Pragniemy, by prof. Andrzej Tretyn usłyszał głos sprzeciwu na dyskryminację, homofobię oraz przemoc ze strony każdej osoby, czy nieheteronormatywnej czy sojuszniczej – piszą w apelu twórcy wydarzenia.

Akcja pisania listów do rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zainaugurowana została wraz z oficjalną immatrykulacją roku akademickiego 2019/2020. W trakcie uroczystości przedstawiciele Marszu Równości zademonstrowali swoje stanowisko prezentując baner z napisem „Uczelnia wolna od nienawiści”, zaś Toruński Strajk Kobiet przyniósł baner “Stop nienawiści na UMK”. Teraz wspólnie zachęcają mieszkańców Torunia do wyrażenia swojego zdania dot. tolerancji na inność w liście do rektora UMK.

Akcja związana jest z publikacją prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który w swoim felietonie nazwał środowiska LGBT „obcą kulturowo i historycznie tęczową zarazą”, a marsze równości – „objazdową tyranią chronionych przez policję gwałcicieli”. Za opublikowany felieton w prawicowym tygodniku „Sieci” został zawieszony na trzy miesiące w obowiązkach akademickich, ale po tygodniu rektor przywrócił go do pracy.

– Jako reprezentanci i reprezentantki środowiska nieheteronormatywnego w Toruniu oraz członkowie i członkinie wszelakiej maści grup aktywistycznych i stowarzyszeń działających na rzecz równości i demokracji, jesteśmy oburzone_i decyzją rektora – tłumaczą organizatorzy wydarzenia. – W naszej opinii postać profesora Nalaskowskiego powinna zostać obciążona bardziej dotkliwymi konsekwencjami.

Jak mówi Marta Siwicka, związana MR, list napisać może każdy.

– Chcielibyśmy, by do rektora dotarło ich co najmniej kilkadziesiąt – podkreśla. – Pokażmy, że chcemy świata i uniwersytetów bez homofobii.

– W niedalekiej przyszłości planujemy akcję pisania listów w fizycznej formie, o czym będziemy informować w ciągu następnych dni – dodają organizatorzy akcji.

Na jaki adres można wysyłać listy?

JM REKTOR
prof. dr hab. Andrzej Tretyn
87-100 Toruń, ul. Gagarina 11
e-mail: rektor@umk.pl

5 thoughts on “Marsz Równości zachęca do udziału w akcji “Napisz list do Rektora!”

 1. Szanowni i Drodzy, po pierwsze akcja jest spóźniona bo trzeba było Rektora wspierać wtedy, gdy to było potrzebne, a nie teraz. Nagle teraz wszyscy zrobili się strasznie odważni. A po drugie – wierzcie mi, to nie jest homofobiczny uniwersytet. Naprawdę. Osób, które myślą tak jak Wy jest na UMK bardzo, bardzo dużo. Ale przede wszystkim apeluję – pokażmy, że po naszej stronie jest przede wszystkim kultura – kultura słowa i zachowania. Rektor ma już trzy grube teczki anonimów grożących mu między innymi śmiercią. Mam nadzieję, że to nie są głosy z tęczowej strony.

  1. no proszę…. Prof. Maria Lewicka, Katedra Psychologii UMK , czy to pani wraz z GW, tak zajadle agitowała za bezprawnym ukaraniem Pana Profesora, który w ramach zdrowego odruchu miał “czelność” nazwać rzeczy po imieniu i – najzwyczajniej w świecie- opisać to, co widział ? pani lewicka ?

   1. Szanowny Panie Gadający Grzybie,
    Moje zdanie o obrzydliwej wypowiedzi znanego nam profesora jest jednoznaczne i dałam mu wyraz poprzednio. Natomiast zdecydowanie nie podoba.mi się akcja wysyłania listów do Rektora. I mogę temu dac taki sam wyraz i to uzasadnić ale nie w takim komentarzu. Pozdrawiam

 2. muremzaprofesorem.pl – 34 000 (!) imiennie podpisanych osób , już się określiło, iż chcą, aby UMK był uczelnią wolną od tęczowego neo-MARKSIZMU lgbt, całej tej Anty-kultury, zgorszenia i deprawacji, oraz świata upadłego, który opiewa Rewolucja, obecnie pod sztandarem tęczowym (jako miła zabawka dla naiwnych) , a od setek lat wycelowana w tradycyjne chrześcijańskie wartości i normalną Rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *