Jak nie dać się oszukać przez nieuczciwych windykatorów?
Nieuczciwi windykatorzy wykorzystując niewiedzę, nieznajomość przepisów prawa, a niejednokrotnie i strach, próbują wyłudzić pieniądze często w niezgodny z prawem sposób. Wykorzystują swoją pozycję, aby zastraszyć dłużników, nierzadko stosując metody, które są na granicy prawa – a nawet ją przekraczają.
Grożą oni sądem, egzekucją komorniczą, zajęciem majątku, a co więcej naruszeniem nietykalności cielesnej. Zdarza się, że żądają zapłaty za dług, który dawno się przedawnił, albo który nigdy nie powstał. To właśnie stosowanie gróźb, zastraszanie czy nachodzenie w domu, częste telefony również w porze nocnej, a tym samym zakłócanie prywatności – są charakterystycznymi sposobami działania rzekomych windykatorów.
Warto zatem zwrócić uwagę, w jaki sposób można się przed nimi chronić:
- Żądaj pisemnego potwierdzenia istnienia długu – jeśli ktoś twierdzi, że jesteś mu winien pieniądze, poproś o pisemne potwierdzenie istnienia tego zobowiązania. Pamiętaj, że bez takiego dokumentu nie musisz nic płacić.
- Sprawdź wiarygodność firmy windykacyjnej – zanim zapłacisz jakikolwiek dług, sprawdź, czy firma windykacyjna jest legalna i figuruje we właściwych rejestrach oraz, czy ma ona prawo do ściągania długów.
- Zgłoś nadużycie do organów nadzoru lub policji, a nawet prokuratury – jeżeli uważasz, że zostałeś oszukany przez windykatora, bądź czujesz się przez niego zastraszony, lub twoja prywatność została naruszona – zgłoś to odpowiednim organom. Pamiętaj, że windykator nie ma prawa bez twojej zgody przekroczyć progu twojego domu, ani w żaden inny sposób wpływać negatywnie na twoje poczucie bezpieczeństwa.
Ważne, abyś nie bał się korzystania z pomocy prawnej i znał swoje prawa.
Zuzanna Jaskulska – absolwentka prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje w dziale ochrony klienta rynku finansowego w sporach sądowych i upadłości konsumenckiej w Pledziewicz Kancelarii.